7. listopadu 2011 11:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nový test DNA přesněji odhalí Downův syndrom

Těhotná žena na kontrole u gynekoložky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těhotná žena na kontrole u gynekoložky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Zřejmě už příští rok bude v ČR k dostání mnohem šetrnější a přesnější test zjišťující, zda plod matky je postižený Downovým syndromem. Zatímco nyní se u rizikových těhotných invazivně odebírají vzorky plodové vody či choriových klků, nově postačí pouze odběr krve ženy a následná analýza DNA.

Díky tomu se sníží počet těhotných nesprávně označených jako pozitivní a zcela vymizí určité riziko potratů po invazivním výkonu. Novinářům to  řekli zástupci zlínských společností Prediko a Imalab.

Downův syndrom je onemocnění, které se vyznačuje mentální retardací, charakteristickými obličejovými rysy a také častými srdečními defekty. Vyskytuje se zhruba u jednoho z 600 porodů. Dosud používané testy sice mohou odhalit 90 procent těhotenství s Downovým syndromem, ale také nesprávně označit od dvou do pěti procent normálních těhotenství jako pozitivní. Navíc na 500 takto testovaných žen připadají dvě potracená těhotenství.

"Naopak nový test DNA identifikoval 98,6 procenta těhotenství s Downovým syndromem, zatímco pouze 0,2 procenta normálních těhotenství byly nesprávně označeny jako pozitivní," uvedl ředitel Imalabu Jaroslav Loucký, který se na studii podílel společně s ředitelem společnosti Prediko Petrem Polákem.Navíc zde nepřichází v úvahu, aby tento krevní test způsobil potrat.

Ženy by neměly těhotenství odkládat

Zástupci Imalabu a Predika se jako jediní z ČR zúčastnili mezinárodní studie, která potvrdila, že nový DNA test pro identifikaci Downova syndromu v těhotenství je připraven pro klinické využití. Odborníci vyšetřili téměř 4500 těhotenství, u 212 zjistili Downův syndrom. Ve Zlíně se do tohoto výzkumu zapojilo 255 žen, u devíti z nich lékaři zjistili Downův syndrom, u dalších osmi pak potvrdili jiný nález.

Nový krevní test založený na analýze DNA byl 17. října uveden na americký trh. V ČR by měl být podle Louckého k dostání v příštím roce. "Je to samozřejmě i věcí komerční sféry, vyjednávání. Dnes ani nedokážeme odhadnout, jak na to budou reagovat zdravotní pojišťovny," poznamenal ředitel Imalabu.

S Downovým syndromem se v ČR narodí jedno dítě z 600. Podle Louckého to velmi úzce souvisí s rostoucím počtem žen, které odkládají těhotenství do pozdějšího věku. Navíc počty nových onemocnění k počtu obyvatel se ve věkových skupinách výrazně liší. "Kdyby všechny ženy rodily, když jim bude 25 let, tak incidence by byla nižší. Když by všechny ženy rodily, když jim bude 45, tak bude mnohem vyšší," vysvětlil Loucký. Dodal, že trend posunování těhotenství do pozdějšího věku je patrný i na jeho pracovišti - největší skupinu pacientek tvoří ženy ve věku 31 až 32 let.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz