Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Opálení si radši udržujte krémy. Od solárií lékaři odrazují

Zdraví

  10:44
Babí léto mnoho lidí využívá k chytání posledních slunečních paprsků. K tomu, aby někdy draze získané opálení vydrželo co nejdéle, stačí podle lékařů používat vhodné krémy, užívat betakaroten a další vitaminy a zvláčňovat tělo zevnitř i zvenku. Od návštěvy solárií kožní lékaři rozhodně odrazují stejně jako bývalá Miss ČR z roku 2002 Kateřina Průšová.
Dívka na lehátku (ilustrační foto)

Dívka na lehátku (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Mýtem je, že zářijové slunce je už bezpečné a lidé se před ním nemusí chránit. "Na podzim se mění spektrum UV záření. Více ubývá UVB záření, které kůži snadněji spálí, ale intenzita UVA záření, které zodpovídá za urychlení stárnutí kůže a vznik kožních nádorů, se tolik nemění," řekl předseda České dermatovenerologické společnosti Petr Arenberger. "Z tohoto pohledu číhá na kůži nebezpečí i na podzim," doplnil.

Na riziko poškození kůže má vliv i to, zda je na pláži světlý písek; vodní plocha a sníh zase zvyšují odraz paprsků a zesilují jejich účinky na kůži.

Lidé s mateřskými znaménky by měli po návratu z dovolené sledovat jejich stav. Působením sluníčka se totiž mohou měnit. Pokud jsou změny podezřelé, měl by člověk podle Arenbergera navštívit odborníka. Po opalování je kůže citlivější, proto by se lidé krátce po něm měli vyvarovat návštěvy kosmetičky a nepoužívat peeling, jenž může odstranění pigmentace o několik dnů urychlit.

Tónovaná kůže je u bělochů stále vnímána jako příznak dobrého zdraví jedince a svěžího vzhledu. "Kožní lékaři to chápou, proto doporučují alternativu zhnědnutí pomocí samoopalovacích krémů. Určitým zbrzděním odlupování rohové vrstvy je její pravidelné zvláčňování hydratačními krémy," uvedl Arenberger. Stejný způsob získávání snědé kůže prosazuje i bývalá miss Kateřina Průšová. "V dnešní době jsou už tak kvalitní samoopalovací krémy, že se člověk nemusí bát, že vysuší pokožku," řekla modelka. "V létě se ráda opaluji, ale obličej si kvůli pigmentovým skvrnám chráním. Extrémní rozdíl mezi barvou tváře a těla vyrovnám samoopalovacím krémem nebo tmavším pudrem a rozdíl není vůbec vidět," uvedla.

Jednou z metod, jak získat opálení, je i návštěva solárií. Od ní však čeští kožní lékaři rozhodně odrazují. Chtějí dokonce prosadit zákaz návštěv solária do 18 let věku. To se podařilo v Německu, kde za to od příštího roku bude hrozit pokuta v řádech desítek tisíců eur.

"Potvrdily se naše dřívější obavy, že ultrafialové záření ze solárií je obdobně škodlivé jako ze slunečního světla. Nechceme solária zakazovat dospělým, za rozhodování mladistvých však zodpovídají rodiče, souhlas se přitom v těchto případech nevyžaduje," vysvětlil dermatolog. V Česku chodí podle průzkumu do solária pravidelně každé desáté dítě a dopívající ve věku od deseti do 17 let.

Špatné zkušenosti se solárii má Průšová. "Je o mě známo, že jsem se před pěti lety dost opalovala, ale ze solárií jsem si odnesla zničenou kůži a pigmentové skvrny," uvedla modelka. Mezi negativní dopady umělého slunění patří stárnutí kůže a její vysušování a riziko vzniku rakoviny.

Zkuste betakaroten
"Nenavštěvuji solária asi čtyři roky a nikomu to ani nedoporučuji, protože ne všichni podnikatelé, kteří je vlastní, jsou slušní a pravidelně čistí trubice," zdůraznila Průšová. Šest z osmi solárií, které v létě Česká obchodní inspekce zkontrolovala, bylo závadných. Lékaři varují i před relativně novou nemocí, tanorexií, což je chorobná závislost na opalování. "Zatím neexistuje přesná statistika takto postižených osob, ale pozorování ukazují, že jich přibývá. S nutkáním navštěvovat obden solárium, aby nedošlo k vyblednutí kůže, zatím moc pacientů k psychiatrovi nepřichází, i když se může jednat v některých případech o obdobnou závislost jako na hracích automatech," upozornil Arenberger.

Od opálené kůže se pomalu odvrací svět modelingu. "V Asii je nutné, aby modelka byla bílá jako porcelánová panenka, v Itálii a Francii si trh žádá bledší obličej. Jinak je to zatím ve Spojených státech, kde modelka musí být opálená, toho lze ale dosáhnout pomocí krémů," uvedla Průšová.

Pokud někdo chce mít zdravou a zároveň tmavší kůži, může například užívat betakaroten, díky němuž vydrží bronzové zbarvení déle. Jako doplněk stravy doporučují lékaři provitamin A a E. Dobré je užívat krémy například s výtažkem z vlašských ořechů, který podporuje hnědnutí. V neposlední řadě má na zdravý vzhled pokožky vliv i vhodná dieta bohatá na vitaminy a pravidelný pitný režim obohacený o proteinové koktejly.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...