Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Opary a afty trápí hodně lidí. Kdy k lékaři?

Zdraví

  7:00
Až 80 procent lidí někdy v životě mělo opar na rtu, 20 procent víckrát do roka. Čtvrtina alespoň jednou za život měla v ústech afty. Lékaře navštíví jen tři procenta pacientů. Většina lidí spoléhá na samoléčbu, pokud se ale obtíže často opakují, je podle lékařů na místě podat antibiotika.
Opar - ilustrační foto

Opar - ilustrační foto foto: Lidovky.cz

Obtíže také mohou být příznakem skrytého onemocnění. "Lékaře bychom měli vyhledat, když se do oparu dostane bakteriální infekce, objeví se zánět, otok, zvýšená teplota. Celková antibiotika jsou nutná," zdůraznila kožní lékařka Monika Arenbergerová.

Opary jsou projevem infekce vyvolané virem herpes simplex. Tímto virem je nakaženo až 80 procent obyvatel. Obtíž pak spustí horečka, chřipka, emocionální stres a u žen také menstruace. U aft není příčina přesně známa.

Na vzniku se podílí snížená imunita, která souvisí se stresem, nemocí, infekcí či únavou. Viníkem může být i alergie na potraviny, příliš kořeněné jídlo a nedostatek vitamínu B 12.

Na afty čajovníkový olej
Zkušenost z ordinací podle Arenbergerové potvrzuje, že se obtíže v rodinách opakují. Na opary si zhruba polovina pacientů obstará volně prodejný lék, ostatní si dávají obklady z černého čaje, meduňky, nebo si opar mažou zubní pastou. Na aftu se osvědčil čajovníkový olej.

Podle lékařky na opary pomáhají krémy a gely s virostatiky a nově se objevily také náplasti s léčivými látkami, které urychlují hojení, mají i krycí efekt, takže brání šíření infekce na další osoby. V náplastech je výtažek z hlívy ústřičné, červených řas a zinek. Jejich výhodou je i to, že se samovolně rozpouštějí, takže odpadá bolestivé strhávání.

U léčby aft se podle lékařky osvědčila celoroční preventivní kúra B komplexem. Nově jsou k dostání také náplasti s kyselinou hyaluronovou a výtažkem z kůry kořenovníku obecného. Přilepí se na sliznici a postupně se několik hodin rozpouštějí. Účinné látky přitom působí proti bolesti a urychlí hojení.

Autor:
Témata: afta, infekce, Náplast

Mohlo by vás zajímat