Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ženy, které mají rakovinu prsu, by měly mít kvalitní výživu

Zdraví

  13:00
PRAHA - Čeští lékaři podle žen s rakovinou prsu umějí už šetrně a srozumitelně sdělit diagnózu, ženám ale chybějí informace o výživě, která je pro úspěšné zvládnutí onkologické léčby velmi důležitá.
Samovyšetření prsou (ilustrační foto)

Samovyšetření prsou (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Nechutenstvím při léčbě trpělo 71 procent pacientek, více než třetina postrádala praktické informace o vhodné výživě. Zjistil to průzkum Aliance žen s rakovinou prsu a výrobce výživy pro nemocné. Loni koncem roku v něm odpovídalo 279 pacientek.

Téměř 80 procent uvedlo, že lékař jim sdělil diagnózu rakoviny prsu srozumitelně a šetrně. O správné výživě a její důležitosti nebylo před zahájením nebo v průběhu léčby poučeno 61 procent pacientek.

Nechutenství

Podle nutriční terapeutky Jaroslavy Pavlíčkové je kvalitní výživa pro úspěch léčby zásadní, zesláblý organismus má horší podmínky pro boj s nádorem. "Když pacient podstupuje onkologickou léčbu, je nezbytné dodat mu potřebné živiny. Doporučujeme potraviny s vysokým obsahem kvalitních bílkovin, jako maso, krájené sýry, tvaroh a mléčné výrobky," řekla.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle průzkumu jsou rezervy i na straně pacientek. Jen necelá polovina se sama zajímala o to, jak se stravovat v průběhu nemoci. Základní informace jsou v brožurce, kterou jim dá lékař. Osobní a velmi praktické zkušenosti ale mohou předat jen ženy, které si nemocí prošly. Síť Mamma HELP center, sdružující ženy po rakovině prsu, má na svém webu podrobné rady o výživě, provozuje také online poradnu a telefonní linku 800 180 880.

Prezidentka Mamma HELP Jana Drexlerová řekla, že na linku volají hlavně ženy, které mají před chemoterapií a bojí se obtíží spojených s ní. Rady dostanou, také když přijdou do některého z Mamma HELP center v Praze, Brně, Olomouci, Hradci Králové, Přerově, Zlíně a Plzni. "Řekneme jim, ať si nechají uvařit, protože pachy zvedají žaludek. Nebo ať nejedí teplé jídlo, spíše chladné, ať jedí lehce stravitelná jídla," řekla Drexlerová.

Počet žen, které onemocní rakovinou prsu, každoročně narůstá.

Z vlastních zkušeností ví, že lékaři při konzultaci o výživě nejdou do podrobností, spoléhají na brožurku. V centru ji ženy dostanou také, navíc osobní rady. Každé pacicentce pomůže proti zvracení něco jiného, šéfka Mamma HELP jedla jen polárkové dorty, které jinak nejí.

K výživě onkologických pacientek Drexlerová doplnila, že obecně lidé s rakovinou hubnou, a tak potřebují podpůrnou výživu. U rakoviny prsu to tak většinou není. "My jsme naopak všechny ztloustly, protože chemoterapie na prsní nádory dráždí v mozku centrum na zvracení, hned vedle je centrum na hlad, takže jsme měly všechny vlčí hlad," shrnula.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....