Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pálí vás v zimě oči? Pomůžou kapky, zvlhčovač vzduchu i výměna žárovky

Pálení očí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pálení očí (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Nedostatek denního světla a přechody z mrazu do vytopených místností. To jsou nejčastější důvody, proč si lidé v zimě více než v jiných sezónách stěžují na únavu a pálení očí.

Pravděpodobně ale existuje jednoduché řešení, jak se můžete zimním nástrahám pro oči poměrně snadno vyhnout. Stačí vědět, jaká je příčina problému.

Vyměňte zdroj světla

V zimě trávíme daleko více času při umělém osvětlení, které oči unavuje daleko dříve než denní světlo. Od unavených očí si můžete bleskově pomoct lubrikačními kapkami. Těmi ale problém pravděpodobně vyřešíte jen krátkodobě.

Dlouhodobě může od únavy pomoci výběr správného osvětlení. Řešením, jak se v interiéru co nejvíce přiblížit dennímu světlu, jsou tzv. plnospektrální zdroje světla. Naproti tomu klasické žárovky vyzařují převahu žlutého a červeného světla, které může způsobovat podráždění a únavu očí, podobně jako blikající zářivky.

Pomůže zvlhčovač vzduchu

Přechody z chladného a větrného venkovního prostředí do vytopených místností, ve kterých je suchý vzduch, může snadno způsobit tzv. syndrom suchého oka. To znamená, že oko není schopno samo vytvářet dostatečné množství slz, je zarudlé a pálí.

“Syndrom často trápí nositele kontaktních čoček, kteří si stěžují na dření nebo pocit cizího předmětu v oku. Jako prevence může výrazně pomoci zvlhčovač vzduchu a opět je dobré mít po ruce kapky s lubrikačním efektem, které očím uleví,“ doporučuje kontaktolog Daniel Szarvas z VašeČočky.cz.

Na hory s čočkami

K zimě samozřejmě patří i pobyty na horách, kde na naše oči čekají hned na dvě potenciální rizika. Prvním je sluníčko, které je ve velké výšce silné a jeho paprsky se mohou silně odrážet od sněhu. Na sjezdovce proto vždy používejte sluneční nebo lyžařské brýle s UV filtrem. Zároveň tak oči ochráníte i před studeným větrem.

Pokud trpíte oční vadou, určitě vám při lyžování budou více vyhovovat kontaktní čočky. Ty se na rozdíl od brýlí nezamlžují a umožňují dobré periferní vidění. „Na hory jsou ideální jednodenní čočky. Ráno je nasadíte a po návratu ze svahu jednoduše vyhodíte. Odpadá manipulace s roztokem, což se v podmínkách horské chaty často hodí,“ radí Szarvas.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...