Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Pečlivě se ptejte, co máte užívat, radí lékaři

Zdraví

  14:54
Rizikové lékové interakce je možné odhalit ještě předtím, než si lék přinesete z lékárny domů. Pacient ale musí být aktivní a sám se zajímat o své léky, včetně těch volně prodejných.

Aspirin (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Léky obsahují řadu látek, které jsou často velmi účinné. Čím více léků však člověk užívá, tím vyšší je riziko, že se u něj objeví další zdravotní problémy. Příznivé účinky se nedají jednoduše sčítat, často jeden lék snižuje účinek druhého léku nebo jej úplně vyruší. Proto je důležité kontrolovat, jaké léky člověk užívá i jak se mohou navzájem ovlivňovat. Zodpovědnost přitom neleží pouze na lékařích a lékárnících, ale také na pacientech samotných.

Seznam léků s sebou

Nežádoucím lékovým interakcím lze naštěstí do značné míry předejít, a to i v případě pacientů, kteří trpí několika chorobami současně a musí užívat více léků. I u takových nemocných existují možnosti, jak jim pomoci. Základem je, aby spolupracovali lékaři, kteří o pacienta pečují, a současně se on sám, případně jeho blízcí, zajímal o to, jaké léky užívá a proč.

Jak správně užívat léky

  • Před zahájením užívání léku si přečtěte příbalovou informaci.
  • Pozornost věnujte zejména způsobu podávání.
  • Během užívání dbejte na doporučení lékaře nebo lékárníka, nepřekračujte doporučené dávky.
  • Tablety nekousejte, nedrťte, nerozpouštějte ani nedělte, pokud vás k tomu nevede příbalová informace. Kapsle nevysypávejte ani nekousejte.
  • Ústy podávané léky zapíjejte dostatečným množstvím tekutiny. Nikdy ne alkoholem.
  • V případě užívání více různých léků se o jejich společnému žívání poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Totéž platí, užíváte-li s léky doplněk stravy.
  • Jestliže přetrvávají nežádoucí účinky popsané v příbalové informaci anebo máte podezření na nežádoucí účinek, který není v příbalové informaci popsán, kontaktujte lékaře nebo lékárníka. Dbejte na správné uchovávání léků. Nikdy nepoužívejte léky poté, co jim skončila doba použitelnosti.
  • Máte-li jakékoliv pochybnosti ohledně užívaných léků, kontaktujte ihned lékaře nebo lékárníka.

„Návštěva v ordinaci by se neměla proměnit v monolog lékaře. Naopak je vhodné, když s ním pacient vede dialog a aktivně se zajímá o svůj zdravotní stav i možnosti léčby,“ doporučuje Tomáš Cikrt, farmaceut a šéfredaktor portálu Zdravotnickýdeník.cz. Podle něj by měl pacient při vstupu do ordinace nechat přede dveřmi představy o tom, že se nesmí na nic zeptat, a když už se zeptá, bude vypadat jako hlupák. „Lékaři jsou sice zaneprázdněni a často přetíženi, ale jejich základní povinností a součástí umění léčit je také komunikace, tedy schopnost a ochota vše přesně a srozumitelně vysvětlit,“ dodává. Zeptat se svého lékaře na to, zda jím předepisovaný lék nemá nežádoucí interakce anebo jestli není během léčby nutné vynechat některé potraviny, je tak zcela namístě.

„Tomu, kdo bere hodně léků a názvy si nepamatuje, se vyplatí nosit k lékaři i do lékárny seznam všech léků, které aktuálně užívá. Na tomto seznamu by měly být jak léky předepsané lékařem, tak volně prodejné,“ radí farmaceutka Veronika Krajčová z lékárny Fakultní nemocnice v Motole.

Tento seznam spolu s popisem dávkování pak lékaři ukáže ještě předtím, než vystaví recept. Platí to i v případě, kdy člověk musí náhle vyhledat lékařskou pohotovost, včetně stomatologické, nebo když cestuje, ať už po Česku, nebo v zahraničí. Právě vlivem stresové situace se může stát, že si nevzpomene na to, jaké všechny léky užívá. Současně se o něj na pohotovosti stará lékař, který nezná jeho historii.

Například antibiotikum klarithromycin, běžně používané při léčbě infekčních onemocnění dýchacích cest či infekcí kůže, může ovlivnit metabolismus řady léčiv, a to tak, že zvýší jejich hladinu v organismu až do toxické úrovně. Týká se to třeba některých pacientů, kteří se léčí s epilepsií, pacientů léčených warfarinem, lékem snižujícím srážlivost krve, nebo těch, kteří trpí hypercholesterolemií.

Pomáhá i online poradna

Dalším místem, kde se dá předejít nežádoucím lékovým interakcím, je lékárna. Platí to jak pro léky vázané na lékařský předpis, tak pro volně prodejná léčiva i různé potravinové doplňky či bylinné přípravky. Ty všechny se mohou navzájem ovlivňovat.

„Při výdejní činnosti v lékárně musí lékárník umět rychle identifikovat interakci, vyhodnotit její závažnost a navrhnout možnost řešení. Zde leží budoucnost lékárenského umění,“ popisuje farmaceut Filip Smetana, vedoucí lékárny Benu v Praze v Zahradním městě. Tato síť lékáren proto nabízí svým zákazníkům lékovou kartu, která pomáhá hlídat možné lékové interakce – je skrze ni možné sledovat, jaké léky a potravinové doplňky člověk užívá.

Osvícení lékárníci se pokoušejí zabránit možným problematickým interakcím také cíleným rozhovorem. „Pokud víme, že vydávaný lék má vysoký potenciál způsobit nežádoucí interakci, cíleně se pacienta vyptáváme, jaké další léky bere. Týká se to řady antidepresiv, antiepileptik či třeba statinů,“ vysvětluje farmaceutka Krajčová s tím, že v případě podezření na to, že si předepsané léky „nebudou rozumět“ a hrozí poškození pacienta, by měl lékárník kontaktovat předepisujícího lékaře. „Farmaceut nemůže sám od sebe lék zaměnit za jiný, ale má možnost v případě pochybnosti vydání léku pozdržet,“ dodává.

Pokud si ale pacient lék vyzvedne a na problém přijde až později, nemůže již léčivo do lékárny vrátit a dostat zpět případný doplatek.

Další možností, jak si ověřit případné lékové interakce, je online poradna Znám své léky, na www.znamsveleky.cz. „Bezplatnou poradnu jsme spustili v polovině roku 2014. Za dva a půl roku jsme zodpověděli skoro 33 tisíc dotazů. V desetině případů jsme odhalili duplicity, tedy současné užívání léků se stejnou účinnou látkou, ve třetině dotazů jsme našli nějakou interakci užívaných léků. Vysledovali jsme také, že problémy se nejčastěji vyskytují u léků působících na kardiovaskulární systém a léků ovlivňujících srážlivost krve,“ popisuje specialista poradny Znám své léky farmaceut Petr Průša.

Co může vadit při užívání léků

  • Grapefruitová šťáva významně snižuje přeměnu některých ve střevě, do těla se tak vstřebává více účinné látky, než je Týká se to především blokátorů vápníkového kanálu při léčbě vysokého krevního tlaku. K největším změnám dochází při simvastatinu, který je určen ke snížení hladiny cholesterolu.
  • Kombinace léků s alkoholem obecně není doporučována, s ohledem na zvýšenou možnost výskytu nežádoucích účinků.
  • V kombinaci s léčivými přípravky tlumícími centrální nervový může vést ke zvýšení tlumivého účinku, v kombinaci s metronidazolem (pro léčbu infekcí vyvolaných některými prvoky) může dojít k vyvolání křečí v břiše, nucení na zvracení, bolestem hlavy atd.
  • Mléko snižuje vstřebávání tetracyklinových antibiotik a některých chinolonových chemoterapeutik, která pak nemusí být dostatečně účinná v léčbě infekcí.
  • Různé potraviny výrazně ovlivňují účinky warfarinu, léku ke snižování krevní srážlivosti. Tato léčba je obvykle dlouhodobá, a proto musí pacienti dodržovat vhodný jídelníček. Je třeba maximálně omezit listovou zeleninu, sušené ovoce, drůbeží maso, játra, hovězí maso, olivový a řepkový olej, bylinné čaje i alkohol.
  • Třezalka tečkovaná, která se používá k úlevě při přechodném psychickém vyčerpání spojeném s napětím, úzkostí a strachem, má velmi mnoho interakcí s jinými látkami, např. u přípravků obsahujících ibuprofen (léčba bolesti, zánětů a horečky), omeprazol (léky snižující tvorbu žaludeční kyseliny a využívané u léčby žaludečních vředů, pálení žáhy a dalších trávicích potíží), warfarin (léky ovlivňující krevní srážlivost), u hormonální antikoncepce a mnoha dalších.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!