Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pobyty ve tmě se na Slovensku staly hitem, zájemci na ně musí čekat měsíce

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Pobyty ve tmě se na Slovensku staly hitem. Zájemci o trávení několika dnů v domku bez přístupu světla ve vzdělávacím centru Zaježová na středním Slovensku musejí čekat měsíce, než na ně dojde řada. Řekl Roman Miesler, který pečuje o návštěvníky v takzvaném Ústraní ve tmě.

Lokalita Zaježová, která se nachází nedaleko Zvolena a která se stala symbolem komunitního života lidí, je v zemi průkopníkem pobytů ve tmě, byť již není jedinou nabídkou terapie tohoto druhu na Slovensku.

Mezi zájemci o netradiční způsob trávení volného času v Zaježové jsou různé skupiny lidí, včetně terapeutů, cvičitelů jógy, ale i manažeři či pracovníci v oblasti informačních technologií. „Je to celé spektrum lidí. Pobyty trvají většinou týden,“ uvedl Miesler, který se léta věnuje meditaci. Rezervace jsou i na zimní měsíce.

Podle rodáka z Olomouce Mieslera, jenž žije na Slovensku již osm let, hosté vykonávají všechny běžné činnosti ve tmě, a to včetně hygieny či stravování. Původně měli návštěvníci jeden domek, ke kterému zhruba před rokem přibyla druhá podobná stavba. Domek dřevěné konstrukce s elektrickým topením je rozdělen na užitkovou a obytnou část, která zahrnuje postel, křeslo, skřínku a místo například pro cvičení jógy. Za den pobytu včetně stravy zaplatí host 30 eur (770 korun).

Na začátku projektu vzniklo v Zaježové na samotě meditační centrum, jakási poustevna s okny, pecí či kuchyňkou. Návštěvník tam sice pobývá osamocen, ale může chodit z příbytku ven. Tento druh pobytu návštěvníci využívají například na relaxaci či psaní knih.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....