27. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pobyty ve tmě se na Slovensku staly hitem, zájemci na ně musí čekat měsíce

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Pobyty ve tmě se na Slovensku staly hitem. Zájemci o trávení několika dnů v domku bez přístupu světla ve vzdělávacím centru Zaježová na středním Slovensku musejí čekat měsíce, než na ně dojde řada. Řekl Roman Miesler, který pečuje o návštěvníky v takzvaném Ústraní ve tmě.

Lokalita Zaježová, která se nachází nedaleko Zvolena a která se stala symbolem komunitního života lidí, je v zemi průkopníkem pobytů ve tmě, byť již není jedinou nabídkou terapie tohoto druhu na Slovensku.

Mezi zájemci o netradiční způsob trávení volného času v Zaježové jsou různé skupiny lidí, včetně terapeutů, cvičitelů jógy, ale i manažeři či pracovníci v oblasti informačních technologií. „Je to celé spektrum lidí. Pobyty trvají většinou týden,“ uvedl Miesler, který se léta věnuje meditaci. Rezervace jsou i na zimní měsíce.

Podle rodáka z Olomouce Mieslera, jenž žije na Slovensku již osm let, hosté vykonávají všechny běžné činnosti ve tmě, a to včetně hygieny či stravování. Původně měli návštěvníci jeden domek, ke kterému zhruba před rokem přibyla druhá podobná stavba. Domek dřevěné konstrukce s elektrickým topením je rozdělen na užitkovou a obytnou část, která zahrnuje postel, křeslo, skřínku a místo například pro cvičení jógy. Za den pobytu včetně stravy zaplatí host 30 eur (770 korun).

Na začátku projektu vzniklo v Zaježové na samotě meditační centrum, jakási poustevna s okny, pecí či kuchyňkou. Návštěvník tam sice pobývá osamocen, ale může chodit z příbytku ven. Tento druh pobytu návštěvníci využívají například na relaxaci či psaní knih.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…