Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pobyty ve tmě se na Slovensku staly hitem, zájemci na ně musí čekat měsíce

Zdraví

  6:00
BRATISLAVA - Pobyty ve tmě se na Slovensku staly hitem. Zájemci o trávení několika dnů v domku bez přístupu světla ve vzdělávacím centru Zaježová na středním Slovensku musejí čekat měsíce, než na ně dojde řada. Řekl Roman Miesler, který pečuje o návštěvníky v takzvaném Ústraní ve tmě.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Shutterstock

Lokalita Zaježová, která se nachází nedaleko Zvolena a která se stala symbolem komunitního života lidí, je v zemi průkopníkem pobytů ve tmě, byť již není jedinou nabídkou terapie tohoto druhu na Slovensku.

Mezi zájemci o netradiční způsob trávení volného času v Zaježové jsou různé skupiny lidí, včetně terapeutů, cvičitelů jógy, ale i manažeři či pracovníci v oblasti informačních technologií. „Je to celé spektrum lidí. Pobyty trvají většinou týden,“ uvedl Miesler, který se léta věnuje meditaci. Rezervace jsou i na zimní měsíce.

Podle rodáka z Olomouce Mieslera, jenž žije na Slovensku již osm let, hosté vykonávají všechny běžné činnosti ve tmě, a to včetně hygieny či stravování. Původně měli návštěvníci jeden domek, ke kterému zhruba před rokem přibyla druhá podobná stavba. Domek dřevěné konstrukce s elektrickým topením je rozdělen na užitkovou a obytnou část, která zahrnuje postel, křeslo, skřínku a místo například pro cvičení jógy. Za den pobytu včetně stravy zaplatí host 30 eur (770 korun).

Na začátku projektu vzniklo v Zaježové na samotě meditační centrum, jakási poustevna s okny, pecí či kuchyňkou. Návštěvník tam sice pobývá osamocen, ale může chodit z příbytku ven. Tento druh pobytu návštěvníci využívají například na relaxaci či psaní knih.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat