Úterý 26. května 2020svátek má Filip 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Porodní asistentky? Pouze ve schválených zařízeních, potvrdil soud

Stěžovatelka Alexandra Krejzová vystoupila 11. prosince v Praze na tiskové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stěžovatelka Alexandra Krejzová vystoupila 11. prosince v Praze na tiskové... | foto: ČTK

ŠTRASBURK/PRAHA Evropský soud pro lidská práva ve čtvrtek rozhodl, že v případu dvou Češek, které se na soud obrátily kvůli domácím porodům, nebyla porušena jejich práva. Ženy si stěžovaly na to, že Česko neumožňuje při domácích porodech zdravotní péči zajišťovanou porodními asistentkami.

Soud dospěl k závěru, že v tomto případě nedošlo k porušení článku 8 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, který se týká respektování soukromého a rodinného života.

ČTĚTE TAKÉ

„Soud vzal v úvahu zejména skutečnost, že na evropské úrovni neexistuje žádná shoda ohledně povolení či zákazu domácích porodů, a že tato otázka rovněž zahrnuje problematiku přidělování finančních zdrojů, například pro zajištění odpovídajícího systému rychlé zdravotnické pomoci při domácích porodech,“ uvedl soud ve svém prohlášení.

Chtěla rodit doma

„Stěžovatelky navíc ze skutečnosti, že jim mohla být poskytnuta pomoc ze strany lékařského personálu pouze při porodu ve zdravotnickém zařízení, nenesly nepřiměřené břemeno,“ dodal.

Obě stěžovatelky si přály rodit doma. Jedna z nich, Šárka Dubská se tak rozhodla vzhledem ke zkušenosti s prvním porodem v roce 2007 v nemocnici, kde nebyla spokojena s přístupem lékařů.

Když si ale v roce 2010 v době druhého těhotenství začala zjišťovat informace o domácím porodu, bylo jí řečeno, že česká právní úprava neumožňuje veřejným zdravotním pojišťovnám pokrýt výdaje, které jsou s tím spojené, a že porodní asistentky mohou poskytovat pomoc při porodu pouze v zařízeních, která mají technické vybavení v souladu se zákonem. Dubská poté porodila své druhé dítě sama doma v květnu 2011.

Povolení, nebo porodnice

Druhá stěžovatelka Alexandra Krejzová porodila první dvě děti doma v letech 2008 a 2010 za pomoci porodní asistentky bez jakéhokoli povolení ze strany státu. Když podávala stížnost k soudu ve Štrasburku, byla potřetí těhotná, ale porodní asistentku již nalézt nemohla.

Podle nového zákona o zdravotních službách, platného od začátku dubna 2012, totiž porodním asistentkám hrozí vysoké pokuty, když budou pracovat bez potřebných povolení. Nakonec Krejzová porodila v květnu 2012 v jednom zdravotnickém zařízení mimo Prahu.

Prioritou je bezpečnost

České ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že bere čtvrteční verdikt Evropského soudu pro lidská práva na vědomí. „Obsah rozsudku, který dosud nenabyl právní moci, budeme analyzovat a případně blíže komentovat až po seznámení se s jeho obsahem,“ řekla médiím mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová. „Ministerstvo zdravotnictví je spokojeno se současnou právní úpravou a nadále zastává názor, že při poskytování zdravotních služeb je třeba zajistit maximální bezpečnost matky i novorozence,“ dodala.

Připomněla, že zákon nezakazuje ženám v ČR rodit doma bez porodní asistentky, ministerstvo ale chce zabezpečit tu nejlepší možnou péči, a tomu odpovídá i současná právní úprava.

V porodnici mohou ženy nově rodit bez lékaře, jen s porodní asistentkou, již si vyberou, lékař ale musí být v dosahu, aby v případě hrozících komplikací okamžitě porod převzal. Pokud žena rodí doma v doprovodu porodní asistentky, musí si péči sama zaplatit, zdravotní pojišťovny ji nehradí.

Případ nuceného návratu do nemocnice

V případě české stěžovatelky Evy Hanzelkové a jejího syna došlo k porušení jejich práv, když byli po porodu donuceni vrátit se zpět do porodnice, ze které odešli. Rozhodl o tom ve čtvrtek Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

ČR musí stěžovatelům zaplatit 3000 eur (přes 80 000 Kč) za soudní náklady a výdaje.

Případ se týkal událostí z roku 2007. Hanzelková tehdy na konci října porodila v nemocnici syna a vzhledem k tomu, že nedošlo k žádným komplikacím, rozhodla se ze zdravotnického zařízení i s dítětem odejít. Lékaři s tím ale nesouhlasili a informovali policii. Za několik hodin do jejich bydliště dorazily sociální pracovnice doprovázené policisty a vozem záchranné služby a rodiče byli vyzváni, aby dítě do porodnice okamžitě vrátili.

Sociální pracovnice měly tehdy v rukou usnesení soudu o předběžném opatření, které říkalo, že dítě je nutné okamžitě odvézt zpět do porodnice. Matka a dítě, které neměly žádné zdravotní problémy, tak byly odvezeny zpět do zdravotnického zařízení, kde zůstaly další dva dny.

Hanzelková s postupem úřadů nesouhlasila, obrátila se proto na český soud a požadovala od státu omluvu a odškodnění. Soud jim ale ani jedno nepřiznal. Následně se proto se svou stížností obrátila na štrasburský soud, který jí vyhověl a shledal, že došlo k porušení práva na soukromý a rodinný život.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...