Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Poruchy erekce někdy signalizují nemoc srdce, říká odborník

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Shutterstock

K andrologovi dotlačí většinu mužů jejich partnerka, říká Karel Kočí ze soukromé andrologické praxe v Praze, specialista na léčbu mužských sexuálních a reprodukčních poruch.

LN Jakými pacienty bývají muži?
Ve vztahu k sexuálním a reprodukčním poruchám jsou většinou dost citliví. Problémy v této oblasti totiž vnímají jako selhání či určitý handicap. Pokud už si tento problém přiznají, ne vždycky jsou schopni ho začít racionálně řešit. Někdy dají víc na rady kamarádů nebo si přes internet koupí nějaké volně prodejné doplňky stravy a zkouší se léčit sami. Což bývá ovšem v některých případech dost nebezpečné. Poruchy erekce mohou totiž signalizovat poměrně závažný zdravotní problém. 

LN Můžete uvést příklad?
Potíže s erekcí někdy signalizují počínající cukrovku nebo kardiovaskulární onemocnění. Kalibr tepen, které vedou krev do topořivých těles penisu, je mnohem menší než kalibr věnčitých tepen na srdci. Na tenoučkých trubičkách se tak porucha projeví nejdřív a my můžeme tak i s několikaletým předstihem získat první signál toho, že se v cévním systému odehrává něco nepatřičného. Samoléčba může v některých případech sice pomoci, ale problém nevyřeší, nezbytné je komplexní vyšetření. 

LN Kdy mohou volně prodejné přípravky pomoci?
Většinou dobře fungují u velmi lehkých forem poruch erekce nebo u potíží, které jsou jsou spíš psychogenní povahy. Když se reklama na takový přípravek doplní patřičným sloganem, často zafunguje placebo efekt. Muž polkne tabletku a získá falešný pocit, že pro sebe udělal něco zásadního, obtíže zmizely a není co řešit. Jenže na pozadí potíží s erekcí může číhat další problém, který zůstává utajený, i když se mu dalo včas předejít. 

ČTĚTE TAKÉ:LN Jak reagují ženy na poruchy erekce u partnera?
Některé partnerovi vyčítají nedostatek zájmu, popřípadě ho obviňují z toho, že si našel milenku. Výčitkami a obviňováním se ovšem obvykle nic nevyřeší, spíš zkomplikuje. Mnohem lepší je taktně se partnera vyptat, zda nemá třeba problémy v práci, a případně ho nasměrovat k doktorovi, k němuž by jinak kvůli své hrdosti nešel. Potíže v sexuální oblasti jsou sice zdravotní problémy jako každé jiné, ale mají v sobě emoční náboj. Mnozí muži s návštěvou lékaře váhají, protože se nechtějí ponižovat a vyprávět někomu, že selhali zrovna v téhle oblasti. 

LN Do jaké míry mohou sexuální problémy ovlivnit partnerské vztahy?
Jestliže zůstanou chronicky neřešené, muž se zabarikáduje ve své pevnosti a žena ve své ublíženosti. Bariéra, která mezi nimi vyroste, se pak jen těžko překonává, někdy dojde i k rozpadu vztahu. V nejhorší situaci bývají pak muži, kteří narazí na partnerku, pro niž sexuologové vymysleli pojmenování kastrující žena. Obvykle to bývá osobnost s nulovou empatií, která zveličuje veškeré nedostatky svého muže a dobře mířenými podpásovými výroky doslova zlikviduje mužské sebevědomí a důstojnost. Naštěstí je ale přece jenom víc chápajících manželek. 

LN Stydí se muži i za reprodukční problémy?
Ano, jen těžko si připouštějí, že by mohli být neplodní. A fakt, že by měli někam jít a nechat se vyšetřit, jak jsou na tom s plodností, je těžce stigmatizuje. Přestože na rozdíl od žen vyšetření muže není nic bolestivého, nebezpečného ani jakkoliv zatěžujícího. Ostatně dřív se u dvojic, které nemohly mít děti, automaticky předpokládalo, že neplodná je žena. Nejednou tak absolvovala celou řadu leckdy i invazivních zákroků, aby se v závěru dozvěděla, že je v pořádku. Dneska už naštěstí víme, že neplodnost je zhruba ve 40 procentech problém ženy, ve 40 procentech problém muže a ve zbývajících 20 procentech problém obou. 

LN Nebylo by tedy lepší vyšetřovat nejen muže, ale i ženy?
Některá pracoviště na tom dokonce trvají. Já sice tak kategorický nejsem, ale preferuji, když přijdou oba – už proto, že sexuální i reprodukční problémy jsou vždycky párová věc. Leckdy tak zároveň získám i další zdroj informací. Partnerky například většinou daleko lépe vědí, jaké zákroky jejich muži prodělali, mnohdy je i během rozhovoru korigují a řeknou jim třeba: „Františku, vždyť ty kouříš víc, než jsi přiznal panu doktorovi.“ Když pak pacientovi předepíšu léčbu, vím také, že na něj žena dohlédne, aby ji opravdu dodržoval. Opačně to ale moc nefunguje. 

LN Jak muži reagují na to, když se dozvědí, že nemohou mít děti?
Muži na podobné sdělení reagují nejrůznějším způsobem. Zažil jsem například pacienta, který mi řekl, že je mu to jedno, protože žádné děti nechtěl a nechal se vyšetřit jen kvůli manželce. Ale i takového, který se po této informaci rozbrečel. Těch zodpovědných, již touží po rodině, je ale zaručeně víc. Na rozdíl od dřívějška dokážeme daleko lépe pomoci i těm, kteří nemají vůbec žádné spermie. Pomocí mikrochirurgických metod je můžeme získat přímo z kanálků, kde se tvoří. Úspěšnost je asi 64 procent, což je opravdu obrovské číslo.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...