28. června 2012 14:25 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Poskočte si jako dítě, doporučili léčbu nemocnému

Žena u lékaře - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena u lékaře - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Nový zdravotnický přístroj, který analyzuje krevní obraz bez odebírání krve, neodhalil u pacienta onemocnění ledvin ani cukrovku, tvrdí Česká obchodní inspekce. Společnost, která přístroj do ordinací dodává se ale brání: testy byly neprofesionální a firma se proti jejich závěrům bude bránit. Podle nich jde o útok konkurence.

"Nepochybně za atak považujeme i to, že jako jediná společnost QMI, která má nejvíc spokojených klientů, jsme byli tímto orgánem kontrolováni a obviněni, ačkoli na území ČR funguje nejméně deset dalších subjektů používajících analyzátor krve AMP," uvedla jednatelka QMI Group Veronika Trčková.

Společnost zakoupila přístroj před rokem. "Pro naše vlastní ujištění jsme během této doby prováděli řadu srovnávacích testů na několika desítkách pacientů a dobrovolníků, které vždy prokázaly shodu vyšší než 97 procent," uvedla Trčková.

Zkreslené výsledky
Ministerstvo průmyslu a obchodu občany před přístrojem varovalo. Testy na dobrovolnících prý prokázaly, že dává zkreslené výsledky.

Podle zjištění ČOI ale dva ze čtyř figurantů, kteří se dlouhodobě léčí s vážným onemocněním, přístroj diagnostikoval jako zdravé. Naproti tomu u zdravých ukázal na nemoci, které neměli.

Kontrolní krevní testy provedl Ústav lékařské biologie a laboratorní diagnostiky. U pacienta s cukrovkou ukázal přístroj AMP hodnoty cukru v krvi 4,5, což jsou hodnoty zcela zdravého člověka, klasický test ukázal 22,1, tedy už vážné zdravotní ohrožení. Také pacienta se selhávajícími ledvinami označil přístroj za zdravého, i když třeba červených krvinek měl kvůli poškozeným ledvinám o polovinu méně, než je norma.

Podle Trčkové byly zkoušky pojaty "naprosto neprofesionálně", nebyl třeba zaznamenán čas vypnutí inzulínové pumpy u pacienta s cukrovkou, takže je podle ní možné, že přístroj AMP ho měřil v době, kdy měl hladinu cukru v pořádku. Následný kontrolní test po několika hodinách mohl zaznamenat už nárůst hladiny cukru v krvi.

Informací o zastavení provozu přístroje ve společnosti QMI byl podle Trčkové "zděšen" zahraniční dodavatel, který podle ní v celé Evropě nemá s přístrojem jediný problém. Vyjádření připravuje i výrobce.

Pastva očí na nebi
Přístroj měří 117 parametrů za šest minut, pacienti zaplatí kolem 3000 korun. Od lékaře pak dostanou rady, které jim podle přednosty ústavu profesora Tomáše Zimy mohou uškodit. Nebezpečné bylo prý hlavně doporučení zvýšeného příjmu zeleniny pro muže s onemocněním ledvin. Zelenina s vysokým obsahem draslíku může u něj vést k poruše srdečního rytmu.

"Pomáhejte si výrobou hormonu štěstí pastvou očí na nebi. Skrze světlo do očí občerstvíte mozek. Poskočte si radostí jako malé děti, tancujte tělem i duší," citoval jedno z doporučení profesor.

Muži s poruchou ledvin odhalil přístroj vysokou hladinu cukru, což běžný rozbor krve neukázal. Naproti tomu bylo podle přístroje u jedné z testovaných žen podezření na srdeční chorobu, což další kardiologické vyšetření vyloučilo.

Lidovky.cz, ČTK