Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Potíže se znaménky. Kdy jít k lékaři?

Zdraví

  7:00
Pigmentová znaménka neboli pigmentové névy má každý člověk. Někdo se s nimi už narodí, jinému se objeví až v průběhu života. Většina z nich se nijak nemění, přesto se některé mohou změnit na nebezpečné maligní melanomy, zhoubné nádory kůže. Ty vznikají v důsledku nadměrného vystavení slunečnímu záření.
Opalování, opalovací krém (ilustrační foto)

Opalování, opalovací krém (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Počet případů neustále roste a každý rok jen u nás zemře tři sta lidí. Během posledních 15 let počet nemocných vzrostl dokonce o 90%. Proto by každou neobvyklou změnu mateřských znamének měl posoudit lékař. I z nepatrných pigmentových znamének se může vyvinout zákeřný melanom. Proto návštěvu lékaře neodkládejte.

S čím už jít za lékařem
Znaménka jsou tvořena pigmentovými buňkami neboli melanocyty, které chrání kůži před ultrafialovým zářením. V místech, kde se nachází znaménka, jsou tyto buňky velmi aktivní, a proto jsou tmavší než okolní kůže. Většina znamének naštěstí není nebezpečná. Neplatí to ale vždy. "Významnější vzhledem k možnému rozvoji nádoru melanomu jsou atypické névy. Jsou větší, mají více než 5 mm v průměru, nepravidelný tvar a mohou mít různé barevné odstíny," vysvětluje doc. MUDr. Vladimír Vašků, CSc., přednosta I. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Dbejte na prevenci, nechte se vyšetřit

Každý rok zemře 300 Češek a Čechů na nejzhoubnější kožní nádor melanom. Přitom by stačilo, aby přišli jednou za rok na preventivní vyšetření. Lidé by měli vyhledat lékaře, pokud se jim změní pigmentové znaménko, začne mít nepravidelné okraje, vystoupne nad ostatní kůži, krvácí nebo svědí.

"Nejbližší příležitost k vyšetření mají lidé v pondělí 9. května, kdy se v Česku koná už pojedenácté Evropský den melanomu. Vyšetřovat bude 163 dermatologů ve 112 zdravotnických zařízeních," řekla přednostka dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka profesorka Jana Hercogová.

Na stránkách http://www.melanoma.cz nebo www.dermanet.cz/EDM si lidé mohou najít nejbližšího dermatologa a objednat se k němu, mohou ale přijít i bez objednání.

Zdroj: ČTK


Potenciálně nebezpečná znaménka se poznají podle nerovnoměrné barevnosti a nepravidelných okrajů. Střídají se v nich odstíny žlutohnědé, hnědé, růžové, černé, ale i zcela světlá vybledlá místa. Změnami může procházet také povrch znaménka a jeho okolí, objevuje se mokvání a krvácení, které se špatně hojí. Okraje

Pozor na solária

Riziko rakoviny kůže zvyšují také časté návštěvy solária. V ČR si je dopřávají hlavně ženy do 35 let. Z Evropanek tam chodí nejvíce Španělky, Litevky, Maďarky, Belgičanky a Italky. Mezi českými muži uvedlo návštěvy solária jen šest procent, nejméně chodí v Evropě do solárií portugalští muži.

znaménka někdy zbělají nebo zešednou. "Subjektivně někdy pacienti cítí svědění, bolest či tlak," upozorňuje lékař.

Pokud navíc znaménko roste a mění svůj tvar, je na místě vyhledat ordinaci dermatologa. Může jít o počínající melanom neboli nádor kůže. "Lékař znaménko vyšetří a rozhodne v případě potřeby o jeho chirurgickém odstranění nebo k úplnému vyloučení nebezpečí znaménko po určitou dobu sleduje v pravidelných intervalech," dodává MUDr. Vašků. Pokud je nutné znaménko odstranit, zákrok probíhá ambulantně jen při místním umrtvení. Nejde tedy o nic náročného. Tkáň se následně pošle na histologické vyšetření, které rozhodne o případné další léčbě. Bohužel si stále mnoho lidí myslí, že pigmentová znaménka není nutné nijak sledovat, a naopak změny na jejich povrchu považují za dobré znamení toho, že se s nimi organismus umí sám vypořádat. To je ale velký omyl. Čím později je melanom odhalen, tím obtížnější je jeho léčba a šance na uzdravení klesá.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!