23. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pozor na mokré plavky. Můžete chytit infekci

Plavky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plavky - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

K létu bohužel patří častější infekční onemocnění, která se týkají žen. Horké počasí, nedostatečný přísun tekutin, ale i pobyt v mokrých plavkách nebo intenzivnější sexuální život, to vše se podílí nejen na vzniku gynekologických zánětů, ale také infekčních onemocnění močových cest.

Tyto zdravotní problémy přitom spolu často souvisí a mohou se objevit společně. Více ohroženy jsou také kuřačky, protože látky obsažené v cigaretovém kouři narušují imunitu močových cest.


„Do ambulance urologa se zánětem močového měchýře přichází v 90 procentech ženy, u mužů je tato infekce vzácnější,“ vysvětluje Vladislav Klemenc z Urologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze. Příčinou je anatomická dispozice žen, které mají kratší močovou trubici a k ní blíže umístěný konečník. Samotnými původci infekce jsou pak patogenní mikroorganismy jako bakterie, plísně, prvoci a viry.

„Žena, která má zánět močového měchýře, pozoruje nucení na močení, močí častěji a po menších objemech. Má pálení, řezání při močení, může mít krev v moči či zvýšenou teplotu,“ popisuje obvyklé příznaky urolog.

Jakmile se u vás tyto obtíže objeví, vyhledejte lékaře, aby mohla být včas zahájena léčba, jinak hrozí, že se infekce rozšíří dále a může napadnout ledviny. V krajním případě může být nutná i hospitalizace.


Vždy je lepší infekci předcházet. Základem je dostatečný příjem tekutin. „Za den je vhodné vypít 2,5 litru ideálně vody, v případě větší fyzické aktivity doplnit minerálními vodami,“ radí lékař. Vhodné je i pivo s menším obsahem alkoholu, naopak nevhodná je káva a sladké limonády. Stejně tak je vhodné vyhnout se prochlazení organismu, například sezení na studeném podkladu nebo setrvání v mokrých plavkách. Proto pokud můžete, plavky si během pobytu u vody převlékejte. Riziková může být nedostatečná i naopak úzkostlivá intimní hygiena stejně jako nechráněný pohlavní styk s neznámým partnerem.

Své dotazy ohledně zdraví můžete zasílat na adresu ordinace@lidovky.cz

Připravila Ludmila Hamplová