25. června 2009 14:49 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pravým uchem vnímáme lépe, co nám kdo říká

Ucho - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ucho - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

LONDÝN Italští vědci zjistili, že lidé spíše vyhoví žádostem, které se jim říkají do pravého ucha. Informacemi z pravého ucha se totiž podle nich zabývá levá mozková hemisféra, v níž se u většiny lidí odehrávají jazykové a logické procesy.

Badatelé zveřejnili závěry vycházející ze tří samostatných testů na webu vědeckého časopisu Naturwissenschaften, napsal britský zpravodajský server BBC.

V první části studie italští výzkumníci navštívili klub a pozorovali 286 lidí, kteří se spolu bavili, zatímco hrála hlasitá hudba. Celkem 72 procent těchto rozhovorů mířilo k pravému uchu posluchače.

Při druhé studii se badatelé přiblížili ke 160 návštěvníkům klubu, neslyšitelně mumlali a čekali, až se k nim oslovení obrátí, a zda nastaví levé nebo pravé ucho. Pak je požádali o cigaretu.

Osmapadesát procent naslouchalo pravým uchem a 42 procent levým. Při třetí studii výzkumníci záměrně požádali 176 návštěvníků klubu o cigaretu nahodile buď z pravé nebo levé strany. Mnohem víc cigaret dostali, když na lidi mluvili do pravého ucha.

Vědci pak dospěli k závěru, že pokyn do pravého ucha vysílá informaci do levé části mozku, která je verbálním žádostem mírně přístupnější. Naopak pravá strana mozku, která spolupracuje prvořadě s levou částí těla, je více zaměřena na představivost, zrakové vjemy a emoce. Sophie Scottová z Institutu kognitivní neurovědy Londýnské univerzity se závěry studie italských vědců souhlasí.

"Většina lidí zpracovává řeč v levé straně mozku a ačkoli to není výhradní pravidlo, mnohým z toho, co nám jde do pravého ucha, se bude zabývat levá strana mozku," vysvětlila. "Podobnou tendenci sledujeme například když lidé telefonují. Většinou drží telefon u pravého ucha," dodala.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz