Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Přehled kvality vody v českých koupalištích

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: www.sirava.net

PRAHA S postupujícím létem se v některých přírodních vodních nádržích zhoršila kvalita vody. Špatné podmínky hygienici hlásí z většiny pražských koupališť, zákaz koupání platí nadále v luhačovické přehradě, znečištěná voda je v Zákupech na Liberecku, v obci Mšené-lázně na Litoměřicku nebo v jihočeském Vojníkově.

Lidem by koupání v těchto nádržích mohlo způsobit zdravotní problémy. Hygienici naopak zrušili zákaz koupání v rybníce Peklo v Polné na Jihlavsku.

Kvalita vody zůstává dobrá v přírodních nádržích ve Středočeském, Plzeňském, Pardubickém a Jihomoravském kraji. Na jihu Moravy by rekreanti měli zvážit jen vodní radovánky v rybníku Olšovec na Blanensku, kde je voda ke koupání nevhodná, i když tam hygienici zatím zákaz nevydali, ve středních Čechách se zlepšily výsledky rozborů vody v přehradě Orlík.

Velmi špatná je situace v Praze. Od minulého měření se zhoršila kvalita vody v koupalištích Lhotka a Šeberák, takže kromě Motolských rybníků jsou nyní ve všech pražských nádržích sinice a hygienici v nich nedoporučují koupání citlivým lidem, alergikům, dětem a těhotným ženám.

Zákazy koupání

Zákaz koupání museli hygienici vyhlásit v Zákupech na Českolipsku, kde je závadná voda způsobující vyrážku. Zákaz koupání platí od začátku prázdnin také ve vodní nádrži Skalka u Chebu a v Plumlově na Prostějovsku, kde se přemnožily sinice. Hygienici nedoporučují ani koupání ve vodní nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku.

Ve Zlínském kraji nadále platí kvůli sinicím zákaz koupání v přehradní nádrži u Luhačovic.

V obci Mšené-lázně na Litoměřicku musel být přerušen provoz koupaliště kvůli nedávným bouřím, kdy se do nádrže dostala řada nečistot.

Kvůli sinicím voda ke koupání nevhodná také v přehradě Bystřička na Vsetínsku, pro ni ale zatím hygienici zákaz vydat nemuseli.

V rybníku Peklo v Polné na Jihlavsku byl sice tento týden zákaz koupání zrušen, ale voda v rybníku je stále hodnocena jako nevhodná ke koupání a problémy s kvalitou vody má i dalších pět koupališť na Vysočině.

Kvůli teplému počasí se zvýšil výskyt sinic také v přírodních nádržích Královéhradeckého kraje, například ve Stříbrném rybníku u Hradce Králové.

Mírně znečištěná voda je také v přírodních nádržích v Ústeckém kraji, čtyři z nich už hygienici pro rekreační účely uzavřeli.

Na jihu Čech nabízí nejkvalitnější vodu Lipno nad Vltavou a Staňkovský rybník, uvedl František Kotrba z krajské hygienické stanice. Naopak nedoporučil koupání v tábořišti Vojníkov na Orlíku a bezproblémový prý není ani pobyt ve vodách Orlické přehrady a rybníku Hejtman.

Seznam koupacích míst sledovaných hygieniky sestavuje ministerstvo zdravotnictví. V celé zemi je takto monitorováno zhruba 130 míst. Pokud v nich hrozí ohrožení zdraví, je krajská hygienická stanice povinna vydat zákaz koupání.

Záleží však na jednotlivcích, zda doporučení budou respektovat. Zákazem se musí řídit organizátoři dětských táborů, vedoucí vodáckých kurzů či učitelé s dětmi na výletech.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...