Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Při bělení zubů záleží na množství gelu, aby netrpěly dásně, říká zubař

Zdraví

  6:00
Bílé zuby jsou ve společnosti vnímané pozitivně. Mít jakoukoli jinou barvu zubů je v podstatě nepřípustné. Pokud je takové nemáme, přemýšlíme o bělení. Je ale účinné? A jak často jej opakovat? „Jde o zákrok pohybující se spíše v kosmetické rovině, takže žádná zdravotní doporučení nelze stanovit. Univerzální rada zní: bělte, když máte pocit, že jsou zuby zažloutlé, říká zubař Adam Šíma z Dentální kliniky.

Jak budou vypadat lidské zuby? Budou drobnější a náchylnější na kazy foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Jaké jsou možnosti bělení chrupu?
V zásadě existují dvě funkční procedury bělení chrupu. Ordinační a domácí bělení. U obou se používá gel s obsahem peroxidu, přičemž jeho koncentrace je u ordinačního bělení vyšší a určitého zesvětlení odstínu zubů docílíme v krátkém čase během sezení v ordinaci. Domácí bělení je dlouhodobější proces.

Lidovky.cz: Jaký je rozdíl mezi bělením zubů doma a v ordinaci?
Ordinační bělení trvá asi 60 minut, přičemž bělící gel se nanáší hned několikrát za sebou. Existuje mnoho variant ordinačního bělení chrupu. To, kterou daná klinika či stomatolog upřednostní, závisí pouze na zkušenostech a preferencích. Některé procedury používají na zesílení efektu speciální lampy. Jde ale o invazivní řešení, které je pro citlivé zuby zcela nemyslitelné. Domácí bělení má trochu jiný průběh. Do přesně padnoucích nosičů, které vám zhotoví váš stomatolog, nanesete množství bělícího gelu a necháte působit. Tento proces pak opakujete do té doby, dokud nedosáhnete požadovaného odstínu bílé. V průměru jde asi o dva až tři týdny. U obou variant je pak nutné počínat si velmi opatrně, aby nedošlo k poleptání měkkých tkání bělícím gelem. Domácí bělení je z tohoto pohledu výrazně bezpečnější a šetrnější.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jak byste popsal škálu bělosti zubů?
Zjednodušeně řečeno vycházíme ze standardního vzorníku zubů, který používáme například při výběru odstínu protetické korunky. Porovnáním zubů s tímto vzorníkem lze stanovit i odstín chrupu. Doplňkově existují i tzv. „bleachové“ odstíny, které jsou bělejší než bílá a kterých výjimečně dosahujeme právě při bělení zubů.

Lidovky.cz: O kolik stupňů je možné zuby zesvětlit?
Chytrá horákyně by řekla, že zuby lze zesvětlit až o několik odstínů. Skutečnost je taková, že u každého dosahujeme různé míry vybělení. Záleží i na tom, zda člověk kouří a jaké má stravovací návyky.  Někdo je při posunu o dva „vzorníkové“ odstíny nadšený, jinému pak zuby i při vybělení o šest odstínů stále připadají moc žluté. Sám ale vždy doporučuji bělit tak, aby chrup stále působil přirozeně.

Lidovky.cz: Jde o proceduru, která snižuje kvalitu zubů či skloviny?
Na světě si bělí miliony a miliony lidí po řadu desetiletí a nikomu se ještě zuby nerozpadly. V takovém případě by jistě úřady bdící nad zdravím lidu již dávno zasáhly. Množství peroxidu, které je obsažené v bělícím gelu, je zcela bezpečné. Je ale nutné dbát přesných pokynů dle návodu. Často si lidé myslí, že pokud použijí více bělícího gelu, bude chrup bílý rychleji. Tak to ovšem není. Připravené nosiče pojmou jen stanovené množství, zbytek gelu pak může zasáhnout měkké tkáně. V případě poleptání měkkých tkání je potřeba bělení odložit až na dobu, kdy budou dásně, patro a případně i jazyk zcela v pořádku.

Lidovky.cz: Doporučujete bělit chrup, i když jde o klienta, který kouří a pravidelně pije kávu či červené víno?
Rozhodnutí, zda podstoupíme bělení chrupu, je na každém z nás. Potravin a koření, které barví zubní sklovinu, je mnoho. Jako stomatolog mohu pouze určit maximální míru absolvovaných procedur. Pokud nebude pacient kouřit, pít hektolitry kávy nebo červeného vína a jíst borůvky od rána do večera, budou jeho zuby světlejší delší dobu.

Lidovky.cz: Jak často doporučujete bělení chrupu opakovat?
Jak je potřeba. Jde o zákrok pohybující se spíše v kosmetické rovině, takže žádná zdravotní doporučení nelze stanovit. Univerzální rada zní: bělte, když máte pocit, že jsou zuby (opět) zažloutlé. Při domácím bělení stačí jednou za měsíc nebo několik měsíců jedna udržovací bělicí procedura, čímž lze docílit dlouhodobě stabilního výsledku.

Autor:
Témata: tkáň

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!