Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Při opalování mohou i léčivé bylinky uškodit, pozor na třezalku

Třezalka tečkovaná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třezalka tečkovaná | foto: Jana Ardanová

„Ženy, které se sluní z důvodu zhnědnutí, mají časnější a hlubší vrásky, vytváří se jim pigmentové skvrny nebo se snižuje elasticita kůže. Opticky zestárnou o několik let,“ varuje dermatoložka Monika Arenbergerová a dodává, že podobně je to u mužů, kteří pracují na zahrádce a na ochranu před sluncem nehledí.

Kůže začne hrubnout, vzniknou hluboké vrásky, dojde k rozšíření pórů a vytváří se nevzhledné pigmentové skvrny, které dělají dojem starší pokožky.

Pozor na třezalku

Trendem v poslední době je návrat k přírodě a vyhýbání se chemickým přípravkům, v oblibě jsou nejrůznější bylinky. Při opalování však buďte na pozoru. „Díky protizánětlivým a antioxidačním účinkům jsou teď v kurzu čaje z třezalky. Jenže tato bylinka zvyšuje citlivost vůči slunečnímu záření. Popíjení čaje a slunění může dohromady vyvolat nepříjemnou vyrážku až spálení kůže,“ varuje docentka Arenbergerová.

Podobnou reakci způsobují také některé léky, jako jsou antibiotika, léky na vysoký tlak nebo depresi, takže je třeba pozorně číst příbalové letáky. „Kromě třezalky je třeba si dávat pozor na bolševník. Je to rostlina, která umí v létě vlivem slunečních paprsků kůži pěkně potrápit,“ upozorňuje dermatoložka.

Zpozornět by měl také každý, kdo používá parfém obsahující bergamotový olej. „Z kombinace tohoto oleje a sluníčka může vzniknout ošklivá alergická reakce, která způsobí zčervenání a postupně i nevzhledné pigmentové skvrny. Ty se pak obtížně léčí,“ dodává docentka Arenbergerová, jež se mimo jiné právě estetické medicíně věnuje.

Aloe vera uleví zarudlé kůži

Nezatracujme však ve spojení se sluncem všechny bylinky. Přece jen se najde k ošetření spálenin od sluníčka vhodná léčivá rostlina, kterou má doma kvůli jejím blahodárným účinkům stále více lidí, a to je aloe vera. Šťávou z jejích listů si můžete zarudlou kůži potřít a ulevit jí tak.

Co určitě doma nechybí, je mléko. Smíchejte jej v poměru jedna ku třem se studenou vodou a do této lázně namáčejte obklady. Klidně přidejte několik kostek ledu. Z mléčných výrobků se ještě doporučuje studený bílý jogurt řeckého typu, jímž v tenké vrstvě potřete spálená místa. Kůži dobře zchladí a jeho vysoký obsah probiotik urychluje regeneraci kůže.

Bolševník - ilustrační fotografie

Ať už zvolíte lékaři doporučovanou pěnu s panthenolem, nebo využijete domácí zdroje, nezapomeňte po prvotním ošetření kůži lehce opláchnout, opatrně osušit a nakonec hydratovat. Klidně vložte hydratační mléko na pár minut do lednice, ať je chladivý účinek ještě intenzivnější.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...