Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Přichází nový trend, zvětšování pozadí

Zdraví

  11:23
Myslíte, že vás ve světě plastické chirurgie už nic nemůže překvapit? Že face-liftingem, liposukcí a plastikou ňader to končí? Mýlíte se. Z Ameriky k nám přišla nová móda - zvětšování pozadí.

Z Ameriky k nám přišla nová móda - zvětšování pozadí. foto: Shutterstock

Od té doby, co si zpěvačka a herečka Jennifer Lopez udělala ze svého nadměrného zadečku předmět podnikání, vydělávají plastičtí chirurgové v latinskoamerických zemích velké peníze na operacích s názvem augmentace hýždí. Co se pod tímto termínem skrývá? Ženy se slovanským pozadím se asi nestačí divit - je to vymodelování (zvětšení) sedací části. V Čechách už jsme sice zvyklí na různá plastická vylepšení, ovšem nechat si vycpat zadeček, to byla věc zatím neobvyklá. Nedávno tento zákrok podstoupila třiačtyřicetiletá paní Irena (příjmení nechce zveřejňovat).

Možná namítnete, že mohla inkriminované partie vytvarovat cvičením. Jako majitelka relaxačního centra vyzkoušela snad všechny přístroje, které by jí žádanou oblast mohly zaoblit, kýžený výsledek se však nedostavil. Řešením byl tedy skalpel.

Irena se svěřila do péče pražské kliniky Iscare. Na operaci ji dovezl její přítel, který byl jediným z Irenina okolí, kdo o chystaném zákroku věděl. „Je to velmi intimní záležitost, jsem z malého města a netoužím, aby si na mě všichni ukazovali,“ vysvětluje Irena.

Měření, focení a šup na sál
V čekárně viděla nekonečný zástup německých žen všech věkových kategorií, které přijely za levnějším zdokonalením. „Poměr domácích a zahraničních klientů je na klinice půl na půl. Nejčastěji přijíždějí klienti z Německa, Rakouska a Švýcarska,“ vysvětluje primář Patrik Paulis, který se Ireny ujal. Nastalo focení, nákres na partie, které se budou operovat, převoz na sál a operace.

Místo silikonových implantátuů může chirurg použít vlastní tuk klientky - tedy pokud ho má jinde na těle dostatek.

Zákrok, který Irena podstoupila, se provádí pod celkovou narkózou. Výsledný tvar pozadí ovlivňuje několik faktorů: vrstva tuku, rozměry pánve a svalstvo. Zatímco s vrstvou tuku si chirurgové dokážou poradit, pokud má klientka širokou pánev, jsou rozměry zadečku určené. Řez, kterým se vpravují gluteální silikonové výplně, se vede mezi půlkami, implantáty se mohou vkládat do svalu nebo pod sval.

Pokud se jedná jen o malou úpravu, je možné použít místo silikonových implantátů vlastní tuk klientky, ovšem pouze v případě, že ho má dostatek. Rána je zašita vstřebatelnými stehy a po zhojení by jizva neměla být delší než osm centimetrů. Po operaci jsou ještě implantáty fixovány speciální náplastí, kalhotkami a stahujícím pásem.

Po probuzení nebylo Ireně zrovna nejlépe. Postupně si začala vybavovat něco z toho, nač ji pan primář před operací upozorňoval. Například že po operaci smí ležet pouze na břiše, šest týdnů bude nosit stahovací kalhotky, posadí se nejdříve po deseti dnech a kvůli vylučování bude jíst pouze kašovitou stravu. „Ležení na břiše s výhledem do stěny bylo pro mě nesnesitelné. A protože jsem se bála, že si ani nebudu moci dojít na toaletu, raději jsem moc nepila. Nemohla jsem usnout a ptala se sama sebe, co jsem to udělala? Nicméně kromě těchto obtíží jsem žádné bolesti necítila,“ vzpomíná.

Druhý den už mohla vstát z postele a odjet domů. K zavazadlům ovšem přibyly plastové „kabelky“ připevněné k jejímu tělu. Odtékala do nich krev z drénů. Cesta autem, kde ležela na boku, byla utrpením, a vyděsilo ji, když zjistila, že zadek je na dotek tvrdý jako kámen. Doma nechala přítele vyfotit výsledek. Pro samé modřiny ale nebyla schopna posoudit, zda se její pozadí změnilo k lepšímu.

Irena:

Těsně po operaci jsem svého kroku litovala, ale teď jsem se svým zadečkem za sedmdesát tisíc spokojená.

Po čtyřech dnech se Irena konečně cítila lépe a jela na kontrolu. Doktor byl spokojen, že vše probíhá bez komplikací. Teprve po deseti dnech zkusila přenést váhu na zadeček, tvrdost trochu polevila a místo kamene cítila pevně nafouklé „balonky“. Nicméně sedět pohodlně nemohla ještě několik následujících týdnů. Teprve po měsíci a půl měla pocit, jako by v jejím těle žádný cizí element nebyl.

Nové pozadí za sedmdesát tisíc
Co myslíte, šla by do toho Irena po těchto útrapách znovu?

„Musím přiznat, že po operaci, kdy jsem nemohla ani ležet na boku, jsem se za tohle rozhodnutí proklínala, ale teď, když se na ten svůj zadeček za sedmdesát tisíc podívám, jsem s ním spokojená. Je to splnění mého snu, kterého nebylo možné dosáhnout jiným způsobem. Když budu opravdu upřímná, asi bych to už znovu neudělala, ale jak se znám, jen co si opravdu pohodlně sednu, uvidím to všechno jinak,“ směje se Irena.

Vymodelování zadečku podstupuje na klinice, kde byla Irena, asi dvacet žen ročně. Toto číslo se rozhodně nedá srovnat s jinými plastickými operacemi - například se zvětšením ňader. Ale co víme, možná že nás časem bulvár nebude donekonečna informovat už jen o nových prsou modelky Mesárošové a spol., ale o jejich novém pozadí „a la Jennifer Lopez“.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...