Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

První přeživší sedmerčata na světě oslavila narozeniny

Zdraví

  7:00
DES MOINES/PRAHA - Uplynulo patnáct let od chvíle, kdy na svět přišla první přeživší sedmerčata na světě v americké Iowě. Tři holčičky a čtyři chlapci se narodili ve městě Des Moines tehdy devětadvacetileté Bobbi a Kennymu McCaugheyovým, švadleně a prodavači aut.

Osmerčata, která porodila Američanka Nadya Sulemanová. foto: Reprofoto

Děti vážily od jednoho do 1,5 kilogramu a jejich stav byl vážný. Jednalo se o vůbec první případ, kdy všechny děti přežily. Sedmerčata přišla na svět císařským řezem v polovině osmého měsíce.

Jejich rodiče, oba věřící baptisté, odmítli návrhy lékařů na řízený potrat jednoho či více plodů, aby byla větší naděje na přežití ostatních. Podle nich bylo vícečetné těhotenství Bobbi "darem od Boha". "Až půjdou děti do školy, budete schopná řídit jakýkoli podnik v Americe, protože budete nejlepší manažer," gratuloval matce prezident Bill Clinton. "Tak, nebo skončím někde ve svěrací kazajce," odpověděla McCaugheyová. Na sourozence totiž doma čekala ještě dvouletá Mikayla, i ona se narodila díky léku podporujícímu plodnost.

Rekordní porody

Další přeživší sedmerčata se narodila hned v roce 1998 v Saúdské Arábii (jejich chudí rodiče přitom očekávali pouze čtyři děti), poté byly zaznamenány ještě tři další úspěšné případy. Vůbec první narození sedmerčat pochází údajně z 15. století v Británii.

Dosud rekordním porodem, který skončil přežitím všech dětí, je narození osmerčat v kalifornském městě Bellflower v roce 2009. Šest chlapců a dvě holčičky přivedla na svět císařským řezem třiatřicetiletá Američanka a svobodná matka Nadya Sulemanová. Počet svých potomků tak rozšířila na 14 (má též tři páry dvojčat), všechny děti byly počaty ve zkumavce. Případ Sulemanové rozpoutal debatu o tom, zda je zodpovědné matce šesti dětí implantovat osm dalších embryí. Sulemanová navíc bojuje s existenčními problémy.

ČTĚTE DÁLE:

Další osmerčata přišla na svět v roce 1998 v texaském Houstonu ve zbožné rodině pocházející z Nigérie. Nejmenší z nich ale týden po porodu zemřelo. U dalších případů nepřežilo více dětí. Poprvé se osmerčata narodila v roce 1967 v Mexiku, všechna ale brzy zemřela.

V Česku se dosud více jak čtyři děti najednou nenarodily; evidence se oficiálně vede od roku 1950. První čtyřčata, sourozenci Hourovi, se narodila v roce 1959 v Kutné Hoře. Naposledy přivítali čtyřnásobný přírůstek do rodiny v roce 2003 Janušovi z Jihlavska.

Guinnessova kniha rekordů

Nejvíce dětí podle Guinnessovy knihy rekordů porodila žena jistého Fjodora Vasiljeva z Ruska (její jméno není známo). Mezi lety 1725 a 1765 zvládla údajně 27 porodů - měla šestnáctery dvojčata, sedmery trojčata a čtyřikrát udělala manželovi radost čtyřčaty. Celkem to bylo tedy 69 dětí, z nichž pouze dvě zemřely při porodu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!