Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První transplantace tváře ve Španělsku ukončila 11leté trápení muže

Zdraví

  17:53
MADRID - První transplantaci lidské tváře ve Španělsku provedli lékaři v nemocnici La Fe ve Valencii na východě země. Pacientovi, který byl operován v úterý, se daří dobře. Oznámil to dnes chirurg Pedro Cavadas, který vedl operační tým.
Transplantace kůže - ilustrační foto.

Transplantace kůže - ilustrační foto. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Třiačtyřicetiletý muž se ve středu probudil s novou tváří, s novou čelistí a novým jazykem. "Pacientovi se daří velmi dobře, musíme však být opatrní," řekl lékař. "Po probuzení se na sebe podíval do zrcadla a byl potěšen," uvedl chirurg. "Dokonce se usmál," dodal.

Pacient měl 11 let těžce deformovanou dolní část obličeje z důvodu komplikací při radioterapii, kterou mu byla léčena zhoubná choroba. Několik pokusů o rekonstrukci jeho tváře již ztroskotalo.

"Jeho utrpení trvalo 11 let. Jedinou nadějí byla transplantace obličeje, čelisti a jazyka. Nyní by měl být schopen polykat, normálně hovořit a získat citlivost jazyka a částečně i chuť. Zkrátka vrátí se mu jeho lidská důstojnost," prohlásil Pedro Cavadas. To by se mělo stát do roka. Pacient bude doživotně užívat léky, aby jeho tělo cizí tkáně neodmítalo.

Jestliže se pacientův stav již po psychické stránce zlepšil, po fyzické stránce bude rehabilitace obtížná, uvedl lékař. "Je třeba rozhýbat žvýkací svaly a jazyk a upravit chrup, který musel být odstraněn, aby se zabránilo prokousnutí transplantovaného jazyka," dodal.

Jedinou nepříjemnou stránkou transplantace je to, že se do tisku dostala jména jak příjemce tváře, tak i dárce, pětatřicetiletého muže, který zemřel při silniční nehodě. Podle chirurga má rodina dárce v úmyslu podat žalobu.

Španělská transplantace je osmá ve světovém měřítku. Dosud byly provedeny čtyři ve Francii (včetně úplně první na světě v roce 2005), dvě ve Spojených státech a jedna v Číně. Lékařský tým, který provedl druhou částečnou transplantaci obličeje v USA, vedl letos v dubnu český plastický chirurg Bohdan Pomahač. Kromě toho v roce 2003 transplantovali rakouští chirurgové ve Vídni jazyk pacientovi, který trpěl rakovinou toho orgánu.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?
eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?

10 testerek z eMimina otestovalo v průběhu května služby českého specialisty na kvalitní mrazené produkty Family Market. Byly spokojené s...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat