Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rychlé změny počasí mohou vyvolat i potíže se spánkem, říká klimatolog

Zdraví

  6:54
Česko trápí sucho a časté výkyvy teplot. Rychlé změny počasí ovlivňují lidský organismus i zvířata. Jaká je příčina častých tak častých změn? „Teplejší atmosféra, teplejší povrchová vrstva oceánů, menší rozsah zaledněni v Arktidě a větší rozsah v Antarktidě, menší mocnost i rozsah pevninských ledovců – to vše působí na rozložení vzduchových hmot, na jejich změny a sezónní střídání,“ říká klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz.

Sucho (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Sucha, nebo povodně. V Česku jsme svědky extrémních výkyvů počasí. Mohou mít tyto výkyvy dopad na lidské zdraví?
Někteří jedinci jsou na rychlé změny počasí citliví a jejich organismus reaguje nepříznivě. Mohou být více unavení, malátní, mít neklidný spánek a tak podobně. Odborné studie ukazují, že je to téměř přirozený stav a neměli bychom se tím nijak znepokojovat. Někdo může na sobě pozorovat podobné problémy související se změnou počasí i dva až tři dny předem. Pokud se nechce živit předpovídáním počasí, tak je to pro něj samozřejmě nepříjemné a jedná se o meteotropní nemoc. U některých nemocí byl vliv počasí zcela prokázán, u jiných je jen pravděpodobný. K těmto nemocem lékaři řadí srdečně cévní onemocnění, alergické stavy, některé nemoci kožní, infekční nebo nemoci dýchacího ústrojí. Lidé trpící těmito nemocemi by měli v období s nepříznivým počasím své aktivity zvolnit, více se šetřit a lépe plánovat venkovní činnosti. Zdravý člověk by si však měl na výkyvy počasí zvykat a nepodléhat žádné panice.

Radim Tolasz

V roce 1987 vystudoval fyzickou geografii na brněnské univerzitě. Od roku 1986 pracuje pro Český hydrometeorologický ústav. Kromě mnoha odborných článků byl také editorem Atlas podnebí Česka. 

Lidovky.cz: Nedostatek vody je viditelný na půdě i řekách, v některých dokonce uhynuly ryby. Spravil by tuto situaci vydatný déšť?
O suchu se v posledních letech bavíme hodně často. Sucho je však komplexní a složitý problém, který nelze hodnotit jen prostým pohledem do statistik srážek. Pro krajinu, ale i pro člověka a jeho aktivity, je důležité rozložení srážek v průběhu jednotlivých sezón. Číselně stejná hodnota srážkového deficitu může v jednom roce půdní, hydrologické i zemědělské sucho vyvolat a v jiném nikoliv. Proto je důležité sledovat aktuální výstupy Monitoringu sucha, pro Česko nejlépe na portále ČHMÚ. Krátkodobý a vydatný déšť by aktuálnímu suchu téměř nepomohl a ještě by mohl i uškodit. Ideální je delší období s mírně nadprůměrnými úhrny srážek, které by byly rovnoměrně rozloženy.

Lidovky.cz: Je to nynější sucho důsledkem globálního oteplování?
Proč se snažíme všechno svádět na globální oteplování? Je to sice jednoduché, ale ne vždy jednoznačné. Ano, v posledních desetiletích je teplota v Česku vyšší, než v předchozím období a srážky jen kolísají bez výrazného trendu. Můžeme tak sledovat nepříznivé dopady vyššího výparu při vyšších teplotách a z toho vyplývající rychlejší nástup sucha v některých oblastech, které jsou na sucho velmi citlivé (například jižní Morava). Ale nejde jen o globální oteplování. Opravdu v krajině dobře hospodaříme s vodou? Neříkáme už dlouhá desetiletí, že bychom měli vodu v krajině zadržovat? Nedoplácíme ještě dnes na meliorační aktivity z druhé poloviny minulého století? To jsou problémy, které s globálním oteplováním příliš nesouvisí a k aktuálnímu suchu jistě přispívají také.

Houby stále rostou jen výjimečně. Může za to sucho a vedro

Lidovky.cz: Může se sucho a vedro odrazit na psychickém stavu lidí?
Já jsem přesvědčen o tom, že některým lidem sucho a vedro pocitově vyhovuje stejně, jako jiným vyhovuje chladno a vlhko. Každý jsme nějaký. Ale neumím posoudit, jestli sucho a vedro může někomu působit psychické problémy. Já osobně mám fyzický problém při teplotě nad 30 °C - nechce se mi hýbat.

Lidovky.cz: Odrážejí se změny počasí na chování zvířat (třeba i dlouhodobě)?
Samozřejmě, že ano. Nejviditelnější je to v migračních zvycích některých živočichů (ptáci nebo plankton). Řekl bych, že dřívější nebo pozdější odlet nebo přílet stěhovavých ptáků nemá u nás nijak velký dopad do potravního řetězce. Ale přesun planktonu v oceánech směrem od rovníku k pólům je podle zoologů velkým problémem. A má dopad i na rybolov a živobytí velkých skupin většinově chudého obyvatelstva v některých oblastech Tichého oceánu.

Lidovky.cz: Co může za časté změny počasí?
Ve střední Evropě jsou změny počasí normální a souvisí s globální cirkulací vzduchových hmot. Změny jsou však dnes rychlejší a intenzivnější. Ve druhé dekádě června letošního roku bylo u nás chladno a vlhko. To je v červnu docela běžné. Ale začátkem i koncem června bylo sucho a teploty až 5 °C nad dlouhodobými průměry. Takovéto změny nejsou běžné ani pro střední Evropu. Poslední dvě zimy byly v Evropě chudé na sněhové srážky a nevyskytovaly se déletrvající mrazy. A ve velké části severní Ameriky zaznamenávali přívaly sněhu a extrémně chladné dny. Ani takto výrazné rozdíly v průběhu celých sezón na severní polokouli nebyly v minulosti běžné. A příčina? Teplejší atmosféra, teplejší povrchová vrstva oceánů, menší rozsah zaledněni v Arktidě a větší rozsah v Antarktidě, menší mocnost i rozsah pevninských ledovců – to vše působí na rozložení vzduchových hmot, na jejich změny a sezónní střídání. A změny v počasí jsou jen jedním z mnoha projevů s tím souvisejících.

Sucho (ilustrační foto).

Lidovky.cz: Sucho se odráží i na zemědělské úrodě. Nepovedou sucha, pakliže budou čím dál tím častější, k pěstování úplně jiných plodin?
Nevím, jak reaguje nebo bude reagovat na změny klimatu zemědělství. Ekonomové říkají, že je trh pokřiven dotacemi a to v zemědělství jistě také platí. Ale za české klimatology musím říct, že už několik let je k dispozici scénář možného vývoje klimatu do roku 2100. Tento český scénář lze srovnávat s dalšími scénáři, které pro oblast střední Evropy rovněž existují. A zemědělci se tak na možné změny mohou připravit a přemýšlet třeba i o jiných plodinách nebo alespoň o vhodnějších odrůdách.

Lidovky.cz: Dá se říct, že letos skoro nebylo jaro. Je možné, že do budoucna jaro a podzim „zmizí“?
Pro mírný podnebný pás ve střední Evropě je typické střídání čtyř ročních období. A to se v následujících stoletích nezmění. Ale už dnes míváme pocit, že zima rychle přechází do léta a léto do zimy. Většinou však jde jen o krátký výkyv, kdy se na začátku března rychle oteplí, nebo máme už v dubnu zaznamenán tropický den a pocitově se nám jaro vytrácí. Ale při podrobnějším pohledu zjistíme, že jsme se typického jarního počasí s aprílovými přeháňkami a podzimních plískanic nezbavili. Ale při podrobnějším pohledu zjistíme, že jsme se typického jarního počasí s aprílovými přeháňkami a podzimních plískanic nezbavili. 

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče
Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče

Známá moderátorka Tereza Tobiášová miluje cestování, a proto její první kniha Terezina dobrodružství obsahuje historky o cestování, její zážitky i...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat