Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Seitlová: Za dlouhé čekání na operace má pojišťovna platit pokutu

Náměstkyně ombudsmana Jitka Seitlová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstkyně ombudsmana Jitka Seitlová. | foto: Lidové noviny

PRAHA Zdravotní pojišťovny by podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové měly platit pokuty za příliš dlouhé čekání lidí na operace. Za nedodržení lhůt může ministerstvo zdravotnictví dát pojišťovně pokutu až deset milionů korun.

V kyjovské nemocnici se čeká i dva a půl roku

"U nás se čeká na endoprotézu dva a půl roku. Budeme to muset s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou řešit, takhle to zůstat nemůže," popsal situaci v kyjovské nemocnici ředitel Petr Svoboda. Do stanovené lhůty se nevejdou například ani pacienti čekající na operaci šedého zákalu.

Ministerstvo podle náměstka Martina Plíška už eviduje první dotazy pacientů na tyto lhůty. Třeba kyčelní kloub by pacient měl podle vládního nařízení dostat od 1. ledna do roka, někde se ale dosud čekalo i dva roky a víc.

Stát má však podle Seitlové přímo v zákoně o veřejném zdravotním pojištění nástroj, kterým může dodržování stanovených lhůt vymáhat. Za nedodržení hrozí pokuta až deset milionů korun.

Nemocnice nekontrolují čekací seznamy

Podle mluvčího VZP Jiřího Roda se problém čekacích dob vyostřuje tím, že nemocnice nekontrolují, zda pacienti nejsou napsaní na čekacích listech i v jiném zařízení. V seznamech tedy figurují i pacienti, kteří už byli operováni jinde, odstěhovali se nebo zemřeli. "Pokud se náš klient obrátí na svoji regionální pobočku, zajistíme mu operaci v nejbližší nemocnici, kde mají volné kapacity," řekl Rod.

Nařízení se vztahuje jen na operace indikované po prvním lednu

Nařízení platí od 1. ledna, takže se vztahuje pouze na operace, na něž byl pacient indikován po tomto datu. Nevztahuje se na pacienty, kteří na operaci čekají už z dřívější doby, kdy lhůty nebyly. Pojišťovny by ale měly vyjít těmto pacientům vstříc tím, že jim přednostně zajistí operaci podle kapacitních možností v nejbližším termínu, a to v pořadí, v jakém čekali.

Podle šéfa kyjevské nemocnice Petra Svobody však přecházejí někteří pacienti jinam neradi, protože mají svou nemocnici blíže domovu a jsou na ni zvyklí.

Rod doplnil, že nemocnice už samy hlásí VZP volné kapacity. Problém by podle něj neměl být ani s úhradou. VZP letos ubylo pojištěnců, počítá ale vydat na plánované operace stejně jako loni. Navíc nemocnice mohou samy získat víc na operace tím, že dokážou levněji nakoupit materiál.

Seitlová potvrdila, že pacient by se při dlouhém čekání měl nejprve obrátit na svoji pojišťovnu, aby mu operaci zajistila. Pokud se tak nestane, měl by se obrátit na soud.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ MANAŽER - ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč