Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Seitlová: Za dlouhé čekání na operace má pojišťovna platit pokutu

Zdraví

  7:00
PRAHA - Zdravotní pojišťovny by podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové měly platit pokuty za příliš dlouhé čekání lidí na operace. Za nedodržení lhůt může ministerstvo zdravotnictví dát pojišťovně pokutu až deset milionů korun.

Náměstkyně ombudsmana Jitka Seitlová. foto: Lidové noviny

V kyjovské nemocnici se čeká i dva a půl roku

"U nás se čeká na endoprotézu dva a půl roku. Budeme to muset s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou řešit, takhle to zůstat nemůže," popsal situaci v kyjovské nemocnici ředitel Petr Svoboda. Do stanovené lhůty se nevejdou například ani pacienti čekající na operaci šedého zákalu.

Ministerstvo podle náměstka Martina Plíška už eviduje první dotazy pacientů na tyto lhůty. Třeba kyčelní kloub by pacient měl podle vládního nařízení dostat od 1. ledna do roka, někde se ale dosud čekalo i dva roky a víc.

Stát má však podle Seitlové přímo v zákoně o veřejném zdravotním pojištění nástroj, kterým může dodržování stanovených lhůt vymáhat. Za nedodržení hrozí pokuta až deset milionů korun.

Nemocnice nekontrolují čekací seznamy

Podle mluvčího VZP Jiřího Roda se problém čekacích dob vyostřuje tím, že nemocnice nekontrolují, zda pacienti nejsou napsaní na čekacích listech i v jiném zařízení. V seznamech tedy figurují i pacienti, kteří už byli operováni jinde, odstěhovali se nebo zemřeli. "Pokud se náš klient obrátí na svoji regionální pobočku, zajistíme mu operaci v nejbližší nemocnici, kde mají volné kapacity," řekl Rod.

Nařízení se vztahuje jen na operace indikované po prvním lednu

Nařízení platí od 1. ledna, takže se vztahuje pouze na operace, na něž byl pacient indikován po tomto datu. Nevztahuje se na pacienty, kteří na operaci čekají už z dřívější doby, kdy lhůty nebyly. Pojišťovny by ale měly vyjít těmto pacientům vstříc tím, že jim přednostně zajistí operaci podle kapacitních možností v nejbližším termínu, a to v pořadí, v jakém čekali.

Podle šéfa kyjevské nemocnice Petra Svobody však přecházejí někteří pacienti jinam neradi, protože mají svou nemocnici blíže domovu a jsou na ni zvyklí.

Rod doplnil, že nemocnice už samy hlásí VZP volné kapacity. Problém by podle něj neměl být ani s úhradou. VZP letos ubylo pojištěnců, počítá ale vydat na plánované operace stejně jako loni. Navíc nemocnice mohou samy získat víc na operace tím, že dokážou levněji nakoupit materiál.

Seitlová potvrdila, že pacient by se při dlouhém čekání měl nejprve obrátit na svoji pojišťovnu, aby mu operaci zajistila. Pokud se tak nestane, měl by se obrátit na soud.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat