Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Seznamte se, superbrokolice proti rakovině

Zdraví

  7:00
V Británii je na trhu šlechtěním upravená brokolice, jejíž konzumace výrazně působí proti rakovině a nemocem krevního oběhu.
Brokolice - ilustrační foto.

Brokolice - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Superbrokolice", vypěstovaná britskými odborníky, vypadá jako normální zelenina tohoto druhu, má ale zvýšený obsah zdraví posilujících látek, napsal britský deník The Telegraph.

Vědci předpokládají, že jistá živina obsažená v brokolici, glucoraphanin, chrání lidské tělo proti nemocem srdce a některým druhům rakoviny. Vypěstovali proto brokolici, která této látky obsahuje třikrát více než běžný druh.

PSALI JSME:

Britští vědci novou variantu zeleniny vypěstovali klasickými šlechtitelskými metodami, nikoli genetickým inženýrstvím, zdůrazňuje list. Šlechtitelské práce začaly před mnoha lety poté, co byla v roce 1983 v divoce rostoucí brokolici zjištěna přirozeně zvýšená úroveň glucoraphaninu.

Tato látka se během trávicího procesu mění v sulphoraphan, který koluje v krevním oběhu. Bylo již prokázáno, že tato látka má vliv na snížení
chronických zánětů, zabraňuje nekontrolovanému množení buněk během raných fází rakoviny a roznáší do těla antioxidanty.

Ve srovnání s běžnou brokolicí zvyšuje konzumace "superbrokolice" hladinu sulphoraphanu v krvi na dvojnásobek až čtyřnásobek, uvádí list. Ve srovnání s běžnou brokolicí zvyšuje konzumace "superbrokolice" hladinu sulphoraphanu v krvi na dvojnásobek až čtyřnásobek, uvádí list.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!