Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Sluchadla spolupracují s mobilem. Pomůcky, které mohou pomoci se špatným sluchem

Špatný sluch foto: Shutterstock

Vrátit všem pacientům dokonalý sluch ani dnešní medicína nedovede. Nabídnout jim však může moderní technické pomocníky, s nimiž je život přece jen o dost lehčí.
  5:13

Před třiceti lety měli pacienti s nedoslýchavostí k dispozici pouze analogová sluchadla, která zesilovala všechny zvuky bez rozdílu. V hlučnější restauraci se proto tito lidé museli vyrovnávat s tím, že slyší stejně silně hlasy svých přátel jako konverzaci ostatních návštěvníků. Dnešní kompenzační pomůcky jsou už mnohem chytřejší.

„V devadesátých letech minulého století se poprvé objevila digitální sluchadla, která znamenala úplnou revoluci,“ vzpomíná lékař Jaroslav Valvoda z oddělení ORL Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Dokážou totiž nasměrovat mikrofon tím směrem, odkud přichází zvukový signál, a částečně potlačit zvuky z ostatních stran.“

Lidé ztrácejí sluchové buňky už od mládí. Mohou za to výdobytky moderní doby

Dovedou se také mnohem lépe přizpůsobit individuálním potřebám každého člověka. Už proto, že mají v sobě zabudované různé programy, které si může pacient sám nastavovat. Záleží na tom, v jakém prostředí se právě bude pohybovat. Pokud se chystá na procházku do lesa, zvolí jiný program než při cestě v hromadném dopravním prostředku. Výrobci přitom tato sluchadla stále zdokonalují a každoročně přicházejí s dalšími novinkami.

Užitečná školní pomůcka

Současná digitální sluchadla přitom neusnadňují život pouze dospělým, ale i školním dětem. „Pomocí technologie Bluetooth se dají bezdrátově připojit k notebookům, tabletům nebo mobilním telefonům,“ upozorňuje primář Petr Jirák z oddělení ORL Nemocnice Na Homolce v Praze. „Mohou přitom přenášet zvuk až ze vzdálenosti deseti metrů od přehrávacího zařízení.“

Využít se dají i ve školách, které navštěvují nedoslýchavé děti. S jejich pomocí se mohou tito školáci bez problémů spojit s malým mikrofonkem, který má učitelka na klopě. Díky tomu slyší i to, co říká, když je k nim otočená zády. A nemusí tak sedět v první lavici a připadat si poněkud odtržení od ostatních spolužáků.

Moderní kompenzační pomůcky sice mají nejrůznější technické vychytávky, ale ne každý pacient je umí ocenit. Zatímco brýle většina lidí nosí bez problémů, za sluchadlo se stále ještě mnozí stydí. Někteří pacienti navíc nemají dost trpělivosti na to pohrát si s nastavováním programů, a tak drahou pomůcku využívají jen zřídkakdy. Zapomínají přitom na to, že se sluchadlem si budou dobře rozumět jen tehdy, když ho budou často používat. Někdy mívají také na svého technického pomocníka až příliš vysoké nároky. Nejmodernější sluchadla dokážou sice vylepšit srozumitelnost řeči v průměru o 60 až 70 18. 02. 18 - Relax/Zdraví:Co ohrožuje spánek i sluch. Proč klaksony, letadla a sirény škodí srdci procent, ale ne zcela nahradit sluch.

Šance pro těžce nemocné

Některým lidem s těžkou sluchovou vadou však mnohdy nepomůže ani sebedokonalejší digitální sluchadlo. Před více než padesáti lety však dostali i tito pacienti novou šanci v podobě kochleárního implantátu, který se u nás začal používat v devadesátých letech minulého století. Od té doby už pomohl velkému počtu ohluchlých dospělých, ale především dětem nejčastěji s vrozenou hluchotou, které by bez jeho pomoci jen těžko mohly ovládnout mluvenou řeč a komunikovat se svým okolím.

Co ohrožuje spánek i sluch. Proč klaksony, letadla a sirény škodí srdci

„Tito pacienti mají poškozené vláskové buňky vnitřního ucha, které mění v hlemýždi zvukovou energii na bioelektrickou,“ vysvětluje doktor Valvoda. S pomocí ušního implantátu je možné obejít tyto poškozené buňky a účinně stimulovat sluchový nerv.

Dobrou službu může tato operace prokázat také pacientům, u nichž došlo k náhlé ztrátě sluchu, prodělali meningitidu či úraz hlavy. Operatérům při těchto zákrocích dnes už pomáhají dokonce i roboti. Poměrně novou metodou je takzvaná elektroakustická stimulace, kdy se sluchadlo kombinuje s kochleárním implantátem. Vhodná je zejména pro pacienty s těžkou progresivní sluchovou vadou, kteří mají ještě dobře zachovaný zbytkový sluch v hlubších frekvencích.

Zmíněné operační metody jsou však velmi drahé, stejně tak jako samotné implantáty. A pomoci mohou pouze některým pacientům. „Jejich výběr schvalují komise v kochleárních centrech,“ říká doktor Jirák. „Lidé, kteří tento zákrok podstoupí, se musí naučit přístroj správně používat a zvyknout si i na poněkud jiný typ slyšení.“

Nespornou výhodou kochleárního implantátu je ovšem to, že dokáže vyřešit problém, který by nezvládlo ani sebelepší sluchadlo.

Čekání na neviditelné implantáty

Těžko odhadnout, jakým směrem se budou kompenzační pomůcky pro nedoslýchavé do budoucna vyvíjet. „Postupně se nejspíš budou zdokonalovat nejen implantáty, ale i sluchadla,“ uvažuje doktor Valvoda. „Pokračovat s největší pravděpodobností bude také jejich miniaturizace.“

Dost možná, že se tedy tito pacienti v budoucnosti dočkají i „neviditelných“ implantátů, které jim nebudou za uchem překážet a zbytečně je stigmatizovat.

Autor: