Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Školených spánkových techniků máme málo. Je to běh na dlouhou trať, říká odborník


Potíže se spánkem | foto: Shutterstock

Premium Rozhovor
Ve FN Brno se chystá mezioborové spánkové pracoviště. „Centrum pro spánkové poruchy je ve výstavbě, ale už přibližně za tři měsíce bychom měli začít ordinovat,“ říká prof. Ondřej Ludka, vědecký sekretář České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Lidovky.cz: Proč centrum vzniká?
Protože nejen v rámci Brna, ale i celé republiky komplexní centrum, které by řešilo pacienty se všemi poruchami spánku v celé šíři, v podstatě neexistuje. Většinou se spánkové poruchy řeší na plicních pracovištích, kde jsou spánkové laboratoře zaměřené na poruchy dýchání ve spánku, nebo na neurologii, kde se zabývají hypersomnií (zvýšená spavost) či parasomnií (skupina abnormálních stavů, které se objevují během spánku – pozn. red.).

Ale jsou tu i další odbornosti, které mají se spánkem co do činění – ORL, zubní, obezitologie, kardiologie, psychiatrie, psychologie či hematologie. A naším cílem je sjednotit je do jednoho spánkového centra, kde by byl jak ambulantní provoz, kde by měli možnost vyšetřovat poruchy spánku odborníci z mnoha různých odborností, například i z řad dětských lékařů, a také lůžková část, která by byla v dikci našich spánkových techniků. Tam by se prováděly vyšetřovací metody, které souvisí s poruchami spánku, tedy i celonoční sledování pomocí polysomnografie.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor: