Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Stále více žen rodí doma, lékaři to nedoporučují

Porod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porod - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Počet dětí narozených mimo porodnici se zvýšil. V roce 2009 se takto narodilo 419 ze 117.000 novorozenců, nejvíc v Praze, 151. Přibývá také porodů vedených porodní asistentkou. Česká gynekologická a porodnická společnost porody doma nedoporučuje, vidí v nich riziko pro dítě i matku. Ročně se rodí mimo zdravotnické zařízení čtyři děti mrtvé.

Počty takto narozených dětí stouply v posledních pěti letech v ČR na dvojnásobek proti dlouhodobému průměru 200 dětí ročně.

"Těžko říci, jestli nárůst počtu porodů mimo porodnice je dán tím, že je v Česku více žen z jiných zemí. Ne všude je prenatální péče tak zaběhnutá a mohou mít také jiné zvyky vzhledem k tomu, odkud pocházejí. Nebo jestli je to tím, že jsou u určité velmi malé skupiny žen populární plánované porody doma," řekl k datům statistiků prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Prostředí porodnic už není tak sterilní
Do porodů mimo zdravotnické zařízení se počítají i ty, kdy žena nestihne dojet do porodnice a dítě se narodí za asistence zdravotníků v sanitce nebo ve veřejných prostorách. V průměru u třetiny těchto porodů je lékař. Část žen si ale předem domluví porod doma s porodní asistentkou. Zdravotní pojišťovny ho neplatí, asistentku musí žena platit sama, cena je smluvní.

I když v posledních letech propagace porodů v jiném než "neosobním prostředí porodnice" v Česku sílí, není podle Dvořáka 400 porodů z celkového počtu přes 100.000 nijak zásadní číslo. Na zpříjemnění prostředí porodnic a možnost žen, aby si o svém porodu rozhodovaly samy, upozorní Světový týden respektu k porodu 16. až 22. května.

I ve světě porody doma nedoporučují
"K porodům doma se staví negativně prakticky všechny odborné společnosti v Evropě, tím nejsme jiní. I v Nizozemsku, kde porody doma jsou časté, upozorňují tamní gynekologové na četné komplikace a ani jejich odborná společnost s porody doma nesouhlasí," připomenul Dvořák. Pokud tedy porodní asistentky v Česku tvrdí, že jinde ve světě jsou porody doma běžné, dopouštějí se podle Dvořáka "hrubého zkreslení".

Dvořák sám se ve své ordinaci nesetkal se ženou, která by chtěla rodit doma. "V našem zařízení máme zaregistrováno asi 30.000 žen, ročně máme téměř tisícovku žen, které rodí, a nikdy žádná neprojevila přání rodit mimo porodnici, čemuž jsme rádi," shrnul.

Podle údajů statistiků se v roce 2009 narodilo mimo zdravotnická zařízení v Praze 151 dětí, je to mírný pokles oproti roku předchozímu, kdy jich bylo 163. V přepočtu na 1000 dětí narozených v hlavním městě to je 9,98. Průměr republiky je 3,54, přesahují ho kraje Plzeňský (4,46), Karlovarský (4,05) a Středočeský (3,91).

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...