Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Tělo v rovnováze. Důležitá je klidná mysl a bylinky, říká šaman

Šaman a poradce přírodní medicíny Bohuslav Větrovský. foto: Miroslav Kučera

Advertorial
Nedostatek spánku a pohybu, stres, špatné stravování. Naše tělo každý den čelí mnoha výzvám, fyzickým i duševním. Pro jeho správné fungování musí dobře pracovat imunitní systém a od věci není ani duševní pohoda. Jinými slovy by vše v těle mělo být v rovnovážném stavu, kterému se říká homeostáza.
  7:00 – ADVERTORIAL

Co je to advertorial

Advertorial je placená inzerce, která napodobuje redakční text. Termín vznikl ze spojení anglických slov reklama (advertisement) a redakční text (editorial). Na první pohled advertorial vypadá jako článek či rozhovor, od redakčního obsahu se však odlišuje označením a propagačním cílem. Obsah advertorialu redakce neovlivňuje.

V lidském těle se neustále odehrává řada procesů řízených regulačními mechanismy, jimiž se náš organismus stále přizpůsobuje podmínkám, jimž je aktuálně vystaven. K tomu, abychom dosáhli rovnovážného stavu neboli homeostázy, je třeba tělu pomoci. Ideálně ho vyvarovat stresu, dbát na životosprávu a dostatečně spát. Lze tím do jisté míry předcházet nemocem.

Podle českého šamana a poradce přírodní medicíny Bohuslava Větrovského je třeba do jídelníčku zařadit také bylinky, klidně i ve formě vhodných doplňků stravy. „Nesmíme zapomínat na takzvané adaptogeny, které mají přímý vliv na regeneraci organismu. Jsou to rostliny a houby známé již v tradiční čínské medicíně a indické ájurvédě. Ty významně zvyšují odolnost organismu proti vnějším vlivům dnešního světa,“ říká Větrovský a poukazuje na fakt, že k dosažení homeostázy je třeba v lidském těle eliminovat nepotřebné a poškozené buňky, které vznikají v procesu takzvané apoptóza.

Apoptóza je programovaná buněčná smrt probíhající především u živočichů, ale i rostlin. Jde o pozitivní mechanismus sloužící k eliminaci nepotřebných či poškozených buněk v těle. Apoptózu lze v mnohých případech vnímat jako pozitivní proces, k němuž například lidské tělo sahá v průběhu svého vývoje. Apoptoticky například umírají poškozené buňky, a to buď na základě „vlastního rozhodnutí“ samotné buňky, nebo díky buňkám imunitního systému.

„Od prvního okamžiku našeho vzniku v našem těle probíhá apoptóza. Dílem apoptózy jsou kupříkladu naše prsty, které vznikají ještě v děloze matky, a to dělením buněk. Někdy se však něco pokazí, naše tělo se zblázní a může vzniknout nadměrná apoptóza, nebo naopak nedostatečná apoptóza,“ uvádí Bohuslav Větrovský.

Kozinec či klanopraška. Bylinky, které možná neznáte

K tomu, aby apoptóza byla v normě, a tělo tak fungovalo rovnovážně, mohou podle Větrovského dopomoci zmíněné adaptogeny, které mají antioxidační účinky, posilují metabolismus a urychlují léčebné a regenerační procesy v těle. Například zpomalují stárnutí organismu, modulují imunitu a významným způsobem zlepšují kondici hormonálního systému. Mezi významné adaptogeny patří všehoj ženšenový, ženšen, klanopraška čínská, parcha saflorová, kozinec blanitý, kustovnice čínská a jiné rostliny, které pomáhají zvyšovat odolnost organismu proti stresovým situacím. Z hub je to například lesklokorka lesklá či housenice čínská.

Na základě těchto adaptogenů vytvořil Větrovský doplňky stravy nazvané Strom života produkované společností NATURAMEDICIN.SE. „Vycházejí ze čtyř směrů, které ovlivňují naše bytí. Jsou to živly, smysly, prvky a elementy. Základní složkou všech produktů, jsou adaptogenní rostliny a houby. Ty mají přímý vliv na regeneraci a ochranu našeho organismu. Jedná se o bylinné extrakty, nikoliv pomleté bylinky, ale skutečně superkvalitní extrakty. Produkty jsou notifikované jako doplňky stravy a mají i potřebné zahraniční certifikace,“ uvádí Větrovský.

Strom života

Produktová řada Strom života obsahuje 6 doplňků stravy, které nesou jména inspirovaná jazykem kmene Zulu. Jsou to INETHAN, EQINIL, SHAYA, DELWEX, FUBAMEX a INYANGA. Jsou baleny po 180 kapslích, čili jsou určeny k tříměsíčnímu užívání. Každý z produktů má unikátní složení.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...