Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Dětské lázně nám v cizině závidí. Do kdy jsou zdarma a proč patří ke špičce v Evropě, vysvětluje lékař


Pohybový aparát vede. V českých lázních se podle doktora Eduarda Bláhy nejvíc léčí artrózy a artritidy. | foto: Jan Salač

Premium Rozhovor
Lázní je v Česku spousta. Nemocní ale často neví, že je mohou využít. „Snažíme se dělat osvětu mezi lékaři i pacienty, protože ne každý se v problematice orientuje a přesně ví, co lázeňská péče obnáší a kdo na ni má nárok,“ říká MUDr. Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Lidovky.cz: Jak si stojí Česká republika, co se týče lázeňství? Patříme stále ke špičce v Evropě?
Určitě. Lázeňství je odvětví, které je u nás na takové výši, že nám ho širší Evropa může závidět. Máme nastavenu opravdu vysokou úroveň a na rozdíl od řady zemí kolem nás jsou lázně u nás dostupné i za úhradu ze zdravotního pojištění. To není ve světě úplně běžné.

Lidovky.cz: Ale do lázní můžu jet i za své na regenerační dovolenou.
Ano, a o tyto pobyty je velký zájem. Tento trend sledujeme v posledních dvou dekádách, kdy samoplátců stále přibývá. A po covidu je to znát ještě výrazněji – lidé o sebe více pečují, zřejmě si uvědomují, že zdraví je hodnota, se kterou se nedá jen tak hazardovat, a stejně tak jako investují do servisu auta, měli by investovat i sami do sebe.

Lidovky.cz: Kolik lázní v Česku máme?
Máme tady 34 lázeňských míst či měst, v nichž je 85 poskytovatelů lázeňské péče. Jde o jednotlivé lázeňské hotely, ale i velké komplexy či společnosti provozující všechny hotely a lázeňské budovy ve městě. Většina lázeňských míst je z geologických důvodů koncentrována kolem hranic, většinou v podhorských oblastech, kde se nacházejí léčebné zdroje, jako jsou prameny, peloidy (“bahna“ – pozn. red.) a podobně.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat