Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Světový den hlasu: Nechte si vyšetřit hlasivky

Lymfatické uzliny (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lymfatické uzliny (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Hlas jako základní prostředek mezilidské komunikace připomene Světový den hlasu, který připadá na 16. dubna. Upozorní, že poruchy hlasu významně snižují kvalitu života. Lidé, kteří mají podezření, že jejich hlas není v pořádku, mohou využít dne otevřených dveří v řadě zdravotnických zařízení, kde jim specialisté ORL vyšetří hrtan a hlasivky.

Potíže s hlasem mohou být projevem rakoviny hrtanu. "Lidé rizika podceňují," řekla primářka Hlasového centra Praha a hlasová poradkyně zpěváků Jitka Vydrová, která přednáší o správném užívání hlasu na uměleckých školách.

ČTĚTE TAKÉ:

Často se hlas zhoršuje kvůli refluxní chorobě žaludku, při níž nefunguje správně svěrač mezi jícnem a žaludkem, jehož kyselý obsah se vrací do dýchacích cest. Někoho pálí žáha, někdo kvůli tomu kašle a chraptí.

Problémy s hlasem způsobuje také infekce lidskými papilomaviry, proti kterým se dá očkovat. Tyto viry způsobují rakovinu děložního čípku a v krční oblasti takzvanou papilomatózu hrtanu. Nákaza se do těchto míst zanese orálním sexem. V hrdle a na hlasivkách způsobí virus výrůstky. Pacienti je pociťují jako cizí těleso v krku a zhoršující se chrapot.

Světový den hlasu:

Osvětová iniciativa Světový den hlasu vznikla v roce 1999 v Brazílii, od roku 2009 se připomíná také v Česku.

Výrůstky se dají operačně odstranit, často se ale objeví znovu. Vyšetření radí primářka lidem, kteří mají dlouhodobě pocit knedlíku v krku, pálí je žáha, nebo chraptí déle než tři týdny.

Vydrová doporučuje hlas chránit, neměl by se přepínat, škodí mu kouření, alkohol i káva. "Pro hlas je riziková návštěva hlučných zábav, kde hudba duní a hosté, aby se slyšeli, musejí křičet. Namoženým či poraněným hlasivkám je pak nutné naordinovat klid, aby se mohly zotavit," uvedla lékařka.

Dobrá zpráva podle ní je, že většina potíží s hlasivkami a hlasem je léčitelná. Je ale potřeba navštívit ambulanci ORL, případně specializované pracoviště.

,
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Advantage Consulting, s.r.o.
PŘÍPRAVÁŘ - STAVEBNICTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj