Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Švýcarsko se stalo oázou legálního konopí, říká majitel pěstitelské firmy

Zdraví

  7:00
LAUSANNE - Šedovlasá šedesátnice v jednom obchodě v Lausanne na východě Švýcarska pozorně zkoumá a očichává různé druhy marihuany. Jde o obchod, jehož zboží je naprosto legální. „Kterou byste mi doporučil pro někoho, kdo má zdravotní problémy?“ ptá se prodavače Paula Monota, spoluzakladatele obchodu DrGreen.

Marihuana (ilustrační foto). foto: MAFRA

V obchodě jsou letáky informující o produktech vyráběných z legálního konopí. To má stejnou barvu, stejný vzhled a stejnou vůni jako konopí s psychotropními účinky, ale místo toho, aby působilo jako droga, má relaxační účinky a podle prodavačů působí protizánětlivě.

Konzumace těchto produktů je ve Švýcarsku na vzestupu a krámky jako ten Monotův vznikly v posledních měsících v celé zemi. Švýcarský zákon z roku 2011 povoluje prodávat konopí s obsahem tetrahydrocannabinolu (THC) nižším než jedno procento, podotýká agentura AFP. THC je hlavní substancí konopí s psychotropními účinky. Trh se však rozvinul teprve nedávno.

Ve většině evropských zemí je tato hranice stanovena na 0,2 procenta, a tak je legální prodej veškerého konopí znemožněn. Pěstitelům se totiž dosud nepodařilo dosáhnout tak nízkého obsahu THC.

„Nelegální konopí je čím dál tím silnější. Není to už konopí, jaké jsme tu měli před 15 nebo 20 lety. Není možné ho denně konzumovat,“ uvádí Monot ve snaze vysvětlit, proč se v poslední době Švýcaři začali obracet k legálnímu konopí.

Monot ho začal prodávat loni v prosinci a dnes ho prodá měsíčně za více než 100 tisíc švýcarských franků (2,5 milionu korun). Podle švýcarských médií dnes ve Švýcarsku představuje trh s legálním konopím na 100 milionů švýcarských franků (2,5 miliardy korun). Ceny se pohybují od sedmi do 18 franků (175 až 450 korun) za jeden gram. To je téměř stejné jako u nelegálního konopí.

Prodej legálního konopí je tak úspěšný zvláště proto, že výrobci dokázali vypěstovat rostliny se silnou koncentrací kanabidiolu (CBD), látky, která má podle prodejců relaxační účinky. Může se také prodávat v podobě relaxačního oleje či může být obsaženo v produktech s terapeutickými vlastnostmi.

V únoru úřady rozhodly, že konopí s nízkým obsahem THC bude zdaněno stejně jako tabák.

Tu chemii brát nebudu. Žen, které odmítají hormonální antikoncepci, přibývá

„Miluji ho,“ říká s nadšením sedmatřicetiletá Aziza, která si kupuje legální konopí v Ženevě. „Cítím se uvolněně, ale nikam se nepropadám a můžu pracovat a hrát si s našimi dětmi,“ dodává.

„Švýcarsko se stalo jakousi oázou legálního konopí,“ vysvětluje Corso Serra di Cassano, spoluzakladatel firmy KannaSwiss, která ve Švýcarsku konopí pěstuje a jejíž prodej nedávno rovněž prudce vzrostl. Společnost chce letos vyprodukovat čtyři tuny konopí.

„Je to opravdu legální? Můžu kouřit na ulici?“ ptá se mladý muž v obchodě DrGreen. Protože je obtížné rozlišit pouhým okem legální konopí od nelegálního, má policie právo vyzvat kuřáka, aby se podrobil testu. Jestliže je obsah THC vyšší než jedno procento, je konopí považováno za omamnou látku a dotyčný musí podle švýcarských médií test zaplatit.

Výrobci a prodejci se sice radují ze zájmu spotřebitelů a médií, ale byli by raději, kdyby byl tento trh více vymezen. „Je to tak trochu jako na Divokém západě,“ uvádí Serra di Cassano a vyzývá úřady, aby produkci legálního konopí lépe regulovaly.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...