Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Teplé počasí výrazně zvýšilo počet výjezdů záchranářů

Zdraví

  17:24
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Vysoké víkendové teploty se výrazně podílely na zvýšení počtu zásahů jihočeských záchranářů. Zatímco běžně vyjíždějí za 24 hodin ke 170 případům, v sobotu zasahovali v terénu u 250 událostí.
Záchranka

Záchranka foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

Zvýšená frekvence výjezdů pokračuje i dnes, řekla mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková.

Podle ní nárůst počtu zásahů ovlivňují tropická vedra posledních dnů. "Často vyjíždíme ke kolapsům, mdlobám nebo nevolnostem způsobeným horkem. Další kategorií jsou zranění při kutilských pracích nebo při sportu. Oběma aktivitám se lidé v tomto počasí věnují více než obvykle," řekla Kafková.

I Praha zaznamenala více výjezdů:

Záchranáři v Praze kvůli vedru zaznamenali o 20 procent více výjezdů k lidem, které postihl kolaps nebo zhoršení zdravotního stavu.

"Vyjížděli jsme častěji, v převážné většině šlo o starší lidi," upřesnila mluvčí. Dodala, že záchranná služba mimo jiné zasahovala při průvodu k zahájení 15. všesokolského sletu, který kolem poledne procházel Prahou. "Ošetřovali jsme tam čtyři lidi, kteří utrpěli kolaps," uvedla Fikejzová.

Uvedla, že zdravotní potíže způsobené vysokými teplotami nepostihují jen seniory. Poměrně velké procento prý tvoří i mladí lidé. "Často přecení své síly při sportu, navíc nedodržují pitný režim, proto třeba následně zkolabují," řekla Kafková.

Muž na Českokrumlovsku utonul

Záchranáři také o víkendu zasahovali u jednoho utonulého muže. Ten se v sobotu utopil na Českokrumlovsku. Další muž byl v ohrožení života při koupání na Orlické přehradě, záchranáři jej však dokázali oživit.

Relativní klid byl o víkendu na jihočeských silnicích. Přitom policisté očekávali vzhledem k pěknému počasí a začátku prázdnin rušnější provoz. "Až do teď jsme prakticky nemuseli řešit žádnou závažnější nehodu," uvedla v 16:00 mluvčí jihočeské policie Lenka Holická.

U Kosova na Českobudějovicku havarovali v neděli dopoledne dva motorkáři, ale oba byli pouze lehce zranění, dodala mluvčí.

Meteorologové na příští dny už neočekávají extrémně vysoké teploty. To naznačoval i dnešní vývoj. Zatímco nejvyšší hodnoty byly v jižních Čechách kolem poledne, potom pozvolna klesaly. "Nejvíce jsme v Českých Budějovicích naměřili 31,5 stupně, nyní je necelých 29," řekl před 16:00 František Vavruška z hydrometeorologického ústavu. Podle něj lze ve večerních a nočních hodinách očekávat přeháňky a bouřky.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,