31. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Test odhalil nespolehlivé chůvičky

Miminko v postýlce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miminko v postýlce (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Některé elektronické chůvičky, pomocí kterých rodiče mohou na dálku monitorovat stav svých malých dětí, jsou nespolehlivé. Vyplývá to z průzkumu spotřebitelského sdružení TEST, které nechalo zkontrolovat 12 elektronických dětských chůviček prodávaných na tuzemském trhu.

Výsledky průzkumu byly zveřejněny v červencovém čísle časopisu dTest. Šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová sdělila, že dva modely elektronických chůviček při náhodném přepnutí kanálu či při ztrátě signálu na tento problém neupozorní. "Klid rodičů pak může být vystřídán nepříjemným překvapením po vstupu do dětského pokoje," upozornila Rozová.

Dalším rizikem těchto přístrojů, které se v testu projevilo, je možnost vzájemného rušení. Náchylnější jsou podle Rozové modely pracující na systému přenosu dat na velmi krátkých vlnách.

Radiové vlny nejsou nebezpečné
Obávaným strašákem mnohých rodičů je podle Rozové elektrosmog. Někteří kritici dětských chůviček tvrdí, že by neměly být v okolí dětí vyzařovány rádiové vlny, a tudíž by se neměly chůvičky využívat.

Podle Rozové ale nejsou podobné obavy na místě. "Ani nejsilnější z testovaných přístrojů nepřekročil hranici šesti procent maximálního povoleného výkonu, a většina z nich dosahovala hranice mnohem nižší. V době, kdy leckterá domácnost disponuje silnou bezdrátovou počítačovou sítí, je tento problém nesmyslně zveličován," podotkla.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz