Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Times Square je místem kempinkových lehátek

newyorské Times Square | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy newyorské Times Square | foto: Jaroslav Richter

NEW YORK Newyorčané si užívají nebývalé novinky - pěší zóny na náměstí Times Square. Srdce města, kudy projde přes 350.000 lidí denně, je od konce května klidnější, když radnice vykázala automobily z Broadwaye a povolila je jen na polovině náměstí po Sedmé avenue.

Broadway, pradávná cesta, kterou si vyšlapali ještě indiáni, vede přes ostrov Manhattan šikmo a křižuje jinak uspořádanou síť ulic v ostrých úhlech. Times Square je vlastně křižovatkou Broadwaye a Sedmé avenue, z níž se časem stalo nejrušnější newyorské náměstí blikající ve dne v noci stovkami světelných reklam. Jméno nese po deníku The New York Times, jehož redakce tam kdysi sídlila.

Na zhruba 400 metrů Broadwaye teď auta vystřídali chodci. Místní sdružení podnikatelů jim dalo zdarma k dispozici téměř 400 různobarevných kempinkových křesílek a lehátek, na nichž si Newyorčané a turisté v klidu vychutnávají nezvyklou atmosféru. Stejná situace je o pár ulic jižněji na Herald Square, kde Broadway u obchodního domu Macy's křižuje Šestou avenue.

newyorské Times Square

Zrušit automobilový provoz na části dopravní tepny v auty už tak přecpaném velkoměstě byl odvážný čin. Radnice ho odůvodňuje tím, že na Times Square se pohybuje 4,5krát víc lidí než aut, ale vyhrazeno jim tam bylo jen 11 procent prostoru.

Chodci neměli možnost se ani zastavit u výkladů či si jen tak v klidu postát při fotografování, protože proud lidí je unášel od nároží k nároží. Zatím jde o pokus. Když se se změnou město vyrovná, zůstane pěší zóna natrvalo. Když ne, auta se prý na Broadway vrátí.

Rozhodnutí "vizionářského" starosty Michaela Bloomberga tisk vesměs chválí, i když nechybějí ani kritické pohledy. Newyorčané potřebují hladkou dopravu víc než místo pro popíjení kávy, napsal týdeník The New York Observer.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!