Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tisíce lidí si nechávají o vyšetřeních radit na laboratorním webu

Zdraví

  10:27
PRAHA - Už přes 50.000 lidí navštívilo za devět měsíců laboratorní web, který radí, jaká vyšetření jsou potřeba například při podezření na žloutenku nebo při léčbě vysokého tlaku. Výsledky testů ovlivňují až z 80 procent rozhodování lékaře při stanovení diagnózy i léčebného postupu, vysvětlila.
Laboratoř - ilustrační foto.

Laboratoř - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

ČTK to sdělila koordinátorka projektu Zuzana Tesařová.

"Průvodce po světě laboratorního vyšetření obsahuje 240 testů, to je 90 procent všech prováděných testů. Poskytne pacientům odpovědi na otázky, proč a kdy se nechat vyšetřit, jak lékaři výsledky využívají, a objasní jim také výsledky testu s možnými dalšími souvislostmi," uvedla.

Součástí jsou nejčastější otázky laiků a odpovědi na ně a slovníček pojmů.

Pacienti se dozvědí, co znamenají jednotlivé zkratky laboratorních vyšetření, proč a kdy se nechat vyšetřit, zda musejí před vyšetřením dodržovat určitý dietní režim a v jaké podobě laboratoř výsledky vydává.

"Porozumění jednotlivým vyšetřením má zásadní význam pro úspěšnost léčby a prevenci, každý nese důsledky svého rozhodnutí," připomněla Tesařová.

Informace na www.LabTestsOnline.cz pomáhají pacientům i lékařům na celém světě - v USA, Velké Británii, Itálii, Německu, Polsku, Maďarsku, Řecku, Španělsku a Austrálii. Brzy k nim přibude Francie a Portugalsko, tvůrci jednají také s Čínou. Správnost a odbornou úroveň garantují přední odborníci. Česká verze zohledňuje podmínky českého zdravotnictví.

Projekt vznikl před sedmi lety v USA a rychle se rozšířil do celého světa.

V USA navštíví jeho stránky přes milion čtenářů měsíčně. Po rozšíření do Evropy vzrostlo toto číslo na 1,6 milionu lidí za měsíc.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat