Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tisíce lidí si nechávají o vyšetřeních radit na laboratorním webu

Zdraví

  10:27
PRAHA - Už přes 50.000 lidí navštívilo za devět měsíců laboratorní web, který radí, jaká vyšetření jsou potřeba například při podezření na žloutenku nebo při léčbě vysokého tlaku. Výsledky testů ovlivňují až z 80 procent rozhodování lékaře při stanovení diagnózy i léčebného postupu, vysvětlila.
Laboratoř - ilustrační foto.

Laboratoř - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

ČTK to sdělila koordinátorka projektu Zuzana Tesařová.

"Průvodce po světě laboratorního vyšetření obsahuje 240 testů, to je 90 procent všech prováděných testů. Poskytne pacientům odpovědi na otázky, proč a kdy se nechat vyšetřit, jak lékaři výsledky využívají, a objasní jim také výsledky testu s možnými dalšími souvislostmi," uvedla.

Součástí jsou nejčastější otázky laiků a odpovědi na ně a slovníček pojmů.

Pacienti se dozvědí, co znamenají jednotlivé zkratky laboratorních vyšetření, proč a kdy se nechat vyšetřit, zda musejí před vyšetřením dodržovat určitý dietní režim a v jaké podobě laboratoř výsledky vydává.

"Porozumění jednotlivým vyšetřením má zásadní význam pro úspěšnost léčby a prevenci, každý nese důsledky svého rozhodnutí," připomněla Tesařová.

Informace na www.LabTestsOnline.cz pomáhají pacientům i lékařům na celém světě - v USA, Velké Británii, Itálii, Německu, Polsku, Maďarsku, Řecku, Španělsku a Austrálii. Brzy k nim přibude Francie a Portugalsko, tvůrci jednají také s Čínou. Správnost a odbornou úroveň garantují přední odborníci. Česká verze zohledňuje podmínky českého zdravotnictví.

Projekt vznikl před sedmi lety v USA a rychle se rozšířil do celého světa.

V USA navštíví jeho stránky přes milion čtenářů měsíčně. Po rozšíření do Evropy vzrostlo toto číslo na 1,6 milionu lidí za měsíc.

Autoři: ,

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...