Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nový strašák? Tropická horečka se objevuje častěji, než se myslelo

Zdraví

  11:25
LONDÝN - Ve světě je nejspíš téměř čtyřikrát více nemocných, kteří trpí nebezpečnou tropickou horečkou přenášenou komáry, než se dosud předpokládalo.
Teploměr - ilustrační foto.

Teploměr - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Uvedla to vědecká studie, kterou pomáhala financovat americká vláda a jejíž výsledky zveřejnil list Nature.

Tropická horečka

Tropická horečka zvaná také dengue je vážná a potenciálně i smrtelná nemoc. Její příznaky zahrnují především vysokou horečku, bolesti kloubů a nevolnost. Ve vážných případech může virus horečky dengue způsobit vnitřní krvácení, zbytnění jater, zástavu krevního oběhu a smrt. Doposud neexistuje žádný účinný lék nebo očkovací látka, jediným řešením je prevence.

Světová zdravotní organizace (WHO) odhadovala, že ve světě je každý rok 50 až 100 milionů případů tropické horečky. Nový výzkum však podle agentury AP nyní ukázal, že počet těchto onemocnění bude kolem 390 milionů. Asi dvě třetiny z postižených lidí jsou však jen lehce nemocní a nepotřebují lékařskou péči.

Počet onemocnění tropickou horečkou se v posledním desetiletí podle odborníků výrazně zvýšil. Objevily se domněnky, pro které ale zatím není důkaz, že zvýšený počet případů horečky dengue souvisí s globálním oteplováním. Vyšší teploty a větší množství dešťových srážek totiž vytvářejí ideální podmínky pro rozmnožování komárů, kteří nemoc přenášejí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!