Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Užíváte často Ibalgin? Může vás skolit mrtvice, varují lékaři

Zdraví

  11:17
Růžovou tabletku Ibalgin zná asi každý z nás. Většinou po ní sáhneme, když nás něco bolí. Pokud ji ale berete příliš často, mohlo by se vám to vymstít. Dlouhodobé užívání vysokých dávek ibuprofenu, což je účinná látka proti bolesti, zvyšuje riziko mrtvice a infarktu. O zjištění švýcarských vědců informoval deník Daily mail.
Ibalgin - ilustrační foto.

Ibalgin - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Lékaři ze švýcarské Univerzity Bern lék testovali na 116 429 pacientech. Každý z nich bral několik měsíců jeden ze sedmi prášků proti bolesti.

Z následné studie publikované magazínem British Medical Journal vyplývá, že u pacientů, kteří užívali dlouhodobě ibuprofen ve vysokých dávkách se objevila třikrát častěji mrtvice. Látka tišící bolest navíc zvyšuje možnost infarktu a srdeční komplikace.

Vědci také zjistili, že Ibuprofen je stejně nebezpečný jako látka rofecoxib, která je obsažená v prípravcích Vioxx a Ceoxx. Ty byly v roce 2004 z trhu staženy právě tomu, že mohly vyvolávat infarkt nebo mrtvici.

Lékaři ale upozorňují že rizika jsou jen u dlouhodobého užívání pilulek. Pokud si ji vezmete jednou za čas kvůli bolestem hlavy, žádné komplikace vám samozřejmě nehrozí.

"Sledovali jsme pacienty, kteří tyto léky brali třikrát až čtyřikrát denně," říká profesor Peter Jüni. Jednalo se zejména o lidi s osteoartrózou a s revmatoidní artritidou. Většinou to byli stařší lidé s mnoha rizikovými faktory. Ty pak léky proti bolesti ještě znásobily.

"Co se týká mrtvice, nevypadá to s ibuprofenem moc dobře. Kdybych trpěl chronickou bolestí, nebral bych ho, protože rizika jsou příliš vysoká. Volil bych raději jinou možnost léčby," dodává Jüni.

Riziko užívání ibuprofenu se týká pouze lidí, kteří pilulky berou dlouhodobě, to znamená tři až čtyři pilulky denně (přibližně 2000 mg) po dobu několika měsíců. Doporučená denní dávka je maximálně 1200 mg.

Autor: