Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Vakcína proti rakovině bude pro dívky zdarma

Okolo vakcín se rozhořela téměř válka – a nejde o nic menšího než o peníze v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okolo vakcín se rozhořela téměř válka – a nejde o nic menšího než o peníze v... | foto: Shutterstock

Očkování proti rakovině děložního čípku zřejmě budou hradit dívkám ve věku od 13 do 14 let zdravotní pojišťovny. V případě asistované reprodukce budou ženám možná platit čtyři pokusy místo tří, používat se ale bude jedno, nikoli dvě embrya.

Pozměňovací návrhy, které to umožní, doporučil poslancům schválit k předlohám zdravotnické reformy sněmovní zdravotní výbor. Reformní zákony výbor podpořil, chce v nich ale i řadu dalších změn. Zástupci ministerstva zdravotnictví s nimi souhlasili.

Na jednání výboru přišli jen koaliční poslanci. Opoziční ČSSD a KSČM se zasedání nezúčastnili na protest proti tomu, že se o reformních předlohách prý nediskutovalo dostatečně. Své návrhy k předlohám budou moci podávat ve druhém čtení.

Hrazením očkování se podle poslanců sníží výskyt závažného onemocnění. Změny v asistované reprodukci zase povedou k tomu, že ubude vícečetných těhotenství. Poslanci naopak odmítli návrh vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové, který by zakázal kastrace lidí v ochranné léčbě a v detenčních ústavech.

Šimůnková argumentovala tím, že u lidí ve vazbách a ve věznicích zákon kastrace zakazuje. Svoboda rozhodnutí lidí, kteří jsou v ochranné léčbě a v detenčních ústavech, podle ní není úplná. Poslanci však zdůrazňovali, že ustanovení chrání většinovou společnost.

Psychicky nemocní spíše doma nebo v komunitách
Poslanci z výboru v dalším pozměňovacím návrhu chtějí, aby lidé, kteří podají stížnost na lékařskou péči, měli právo znát jméno osoby, která stížnost posuzuje. Ze zákona by měla vypadnout možnost, aby Česká lékařská komora mohla kontrolovat poskytovatele péče a vstupovat do dokumentace pacienta bez jeho souhlasu. U léčby lidí s psychickými potížemi bude dávána přednost domácímu nebo komunitnímu prostředí. Podle dalšího návrhu se budou moci do krajských systémů zdravotnických záchranných služeb zapojit soukromé záchranky.

Až při druhém čtení ve sněmovně se bude jednat o sociálním programu pro záchranáře. Ustanovení je prý nutné upravit tak, aby nemohla být vnímána jako takzvaný přílepek. Dopracuje se také možnost jiného způsobu nákupu léků, než jsou předpokládané aukce. Poslanec Marek Šnajdr (ODS) chce, aby pojišťovny mohly soutěžit slevu na lék, který potom budou hradit. Z obou způsobů by si mohly vybrat.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....