Pozměňovací návrhy, které to umožní, doporučil poslancům schválit k předlohám zdravotnické reformy sněmovní zdravotní výbor. Reformní zákony výbor podpořil, chce v nich ale i řadu dalších změn. Zástupci ministerstva zdravotnictví s nimi souhlasili.
Na jednání výboru přišli jen koaliční poslanci. Opoziční ČSSD a KSČM se zasedání nezúčastnili na protest proti tomu, že se o reformních předlohách prý nediskutovalo dostatečně. Své návrhy k předlohám budou moci podávat ve druhém čtení.
Hrazením očkování se podle poslanců sníží výskyt závažného onemocnění. Změny v asistované reprodukci zase povedou k tomu, že ubude vícečetných těhotenství. Poslanci naopak odmítli návrh vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové, který by zakázal kastrace lidí v ochranné léčbě a v detenčních ústavech.
Šimůnková argumentovala tím, že u lidí ve vazbách a ve věznicích zákon kastrace zakazuje. Svoboda rozhodnutí lidí, kteří jsou v ochranné léčbě a v detenčních ústavech, podle ní není úplná. Poslanci však zdůrazňovali, že ustanovení chrání většinovou společnost.
Psychicky nemocní spíše doma nebo v komunitách
Poslanci z výboru v dalším pozměňovacím návrhu chtějí, aby lidé, kteří podají stížnost na lékařskou péči, měli právo znát jméno osoby, která stížnost posuzuje. Ze zákona by měla vypadnout možnost, aby Česká lékařská komora mohla kontrolovat poskytovatele péče a vstupovat do dokumentace pacienta bez jeho souhlasu. U léčby lidí s psychickými potížemi bude dávána přednost domácímu nebo komunitnímu prostředí. Podle dalšího návrhu se budou moci do krajských systémů zdravotnických záchranných služeb zapojit soukromé záchranky.
Až při druhém čtení ve sněmovně se bude jednat o sociálním programu pro záchranáře. Ustanovení je prý nutné upravit tak, aby nemohla být vnímána jako takzvaný přílepek. Dopracuje se také možnost jiného způsobu nákupu léků, než jsou předpokládané aukce. Poslanec Marek Šnajdr (ODS) chce, aby pojišťovny mohly soutěžit slevu na lék, který potom budou hradit. Z obou způsobů by si mohly vybrat.