Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Vakcína proti rakovině bude pro dívky zdarma

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Očkování proti rakovině děložního čípku zřejmě budou hradit dívkám ve věku od 13 do 14 let zdravotní pojišťovny. V případě asistované reprodukce budou ženám možná platit čtyři pokusy místo tří, používat se ale bude jedno, nikoli dvě embrya.

Pozměňovací návrhy, které to umožní, doporučil poslancům schválit k předlohám zdravotnické reformy sněmovní zdravotní výbor. Reformní zákony výbor podpořil, chce v nich ale i řadu dalších změn. Zástupci ministerstva zdravotnictví s nimi souhlasili.

Na jednání výboru přišli jen koaliční poslanci. Opoziční ČSSD a KSČM se zasedání nezúčastnili na protest proti tomu, že se o reformních předlohách prý nediskutovalo dostatečně. Své návrhy k předlohám budou moci podávat ve druhém čtení.

Hrazením očkování se podle poslanců sníží výskyt závažného onemocnění. Změny v asistované reprodukci zase povedou k tomu, že ubude vícečetných těhotenství. Poslanci naopak odmítli návrh vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové, který by zakázal kastrace lidí v ochranné léčbě a v detenčních ústavech.

Šimůnková argumentovala tím, že u lidí ve vazbách a ve věznicích zákon kastrace zakazuje. Svoboda rozhodnutí lidí, kteří jsou v ochranné léčbě a v detenčních ústavech, podle ní není úplná. Poslanci však zdůrazňovali, že ustanovení chrání většinovou společnost.

Psychicky nemocní spíše doma nebo v komunitách
Poslanci z výboru v dalším pozměňovacím návrhu chtějí, aby lidé, kteří podají stížnost na lékařskou péči, měli právo znát jméno osoby, která stížnost posuzuje. Ze zákona by měla vypadnout možnost, aby Česká lékařská komora mohla kontrolovat poskytovatele péče a vstupovat do dokumentace pacienta bez jeho souhlasu. U léčby lidí s psychickými potížemi bude dávána přednost domácímu nebo komunitnímu prostředí. Podle dalšího návrhu se budou moci do krajských systémů zdravotnických záchranných služeb zapojit soukromé záchranky.

Až při druhém čtení ve sněmovně se bude jednat o sociálním programu pro záchranáře. Ustanovení je prý nutné upravit tak, aby nemohla být vnímána jako takzvaný přílepek. Dopracuje se také možnost jiného způsobu nákupu léků, než jsou předpokládané aukce. Poslanec Marek Šnajdr (ODS) chce, aby pojišťovny mohly soutěžit slevu na lék, který potom budou hradit. Z obou způsobů by si mohly vybrat.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.