Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vakcína proti rakovině děložního čípku chrání i konečník

Zdraví

  7:00
Vakcína Cervarix, která chrání především dívky a mladé ženy do 26 let proti rakovině děložního čípku, je účinná také proti virové infekci vedoucí k rozvinutí rakoviny konečníku.
Zánět močových cest - ilustrační foto

Zánět močových cest - ilustrační foto foto: REPROFOTO

Informuje o tom americký odborný časopis The Lancet Oncology na základě testů provedených s touto očkovací látkou v Kostarice. Tento účinek už je prokázán u obdobné vakcíny Silgard.

Při výzkumu, který podnikl americký národní ústav pro výzkum rakoviny NCI a do něhož bylo zapojeno více než 4200 žen ve věku od 18 do 25 let, podávali odborníci polovině z nich vakcínu Cervarix a druhou polovinu očkovali proti hepatitidě typu A. O čtyři roky později zjistili, že u žen, které dostaly Cervarix, se snížilo riziko nákazy děložního čípku o 76 procent a konečníku o 62 procent.

Očkovací látka je navíc pravděpodobně ještě účinnější, pokud žena dosud neprodělala infekci způsobenou lidským papilomavirem HPV. V těchto případech představuje snížení rizika příští infekce u děložního čípku přibližně o 89 procent a u konečníku o 84 procent.

"Jestli má Cervarix také tuto ochranu, není to pro lékaře novinka. V příbalovém letáku Silgardu je ochrana proti análním lézím už uvedena," řekl prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Silgard navíc oproti Cervarixu chrání proti genitálním bradavicím, užívá se třeba při očkování gayů, mezi nimiž je tato obtíž častá.

Používání Cervarixu společnosti GlaxoSmithKline schválila pro všechny členské státy včetně Česka EU v roce 2007. Používání Silgardu (v zahraničí se užívá název Gardasil) společnosti Merck & Co schválila EU o rok dříve. V Česku ročně onemocní rakovinou děložního čípku tisícovka žen a zemře jich kolem 400.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Mohlo by vás zajímat