Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Vakcína proti rakovině děložního čípku chrání i konečník

Zánět močových cest - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zánět močových cest - ilustrační foto | foto: REPROFOTO

Vakcína Cervarix, která chrání především dívky a mladé ženy do 26 let proti rakovině děložního čípku, je účinná také proti virové infekci vedoucí k rozvinutí rakoviny konečníku.

Informuje o tom americký odborný časopis The Lancet Oncology na základě testů provedených s touto očkovací látkou v Kostarice. Tento účinek už je prokázán u obdobné vakcíny Silgard.

Při výzkumu, který podnikl americký národní ústav pro výzkum rakoviny NCI a do něhož bylo zapojeno více než 4200 žen ve věku od 18 do 25 let, podávali odborníci polovině z nich vakcínu Cervarix a druhou polovinu očkovali proti hepatitidě typu A. O čtyři roky později zjistili, že u žen, které dostaly Cervarix, se snížilo riziko nákazy děložního čípku o 76 procent a konečníku o 62 procent.

Očkovací látka je navíc pravděpodobně ještě účinnější, pokud žena dosud neprodělala infekci způsobenou lidským papilomavirem HPV. V těchto případech představuje snížení rizika příští infekce u děložního čípku přibližně o 89 procent a u konečníku o 84 procent.

"Jestli má Cervarix také tuto ochranu, není to pro lékaře novinka. V příbalovém letáku Silgardu je ochrana proti análním lézím už uvedena," řekl prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Silgard navíc oproti Cervarixu chrání proti genitálním bradavicím, užívá se třeba při očkování gayů, mezi nimiž je tato obtíž častá.

Používání Cervarixu společnosti GlaxoSmithKline schválila pro všechny členské státy včetně Česka EU v roce 2007. Používání Silgardu (v zahraničí se užívá název Gardasil) společnosti Merck & Co schválila EU o rok dříve. V Česku ročně onemocní rakovinou děložního čípku tisícovka žen a zemře jich kolem 400.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!