Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ve Francii zaznamenali první nákazu novým koronavirem, podobá se SARS

Zdraví

  7:00
PAŘÍŽ - Ve Francii zaznamenali první případ onemocnění novým koronavirem. Šlo o osobu, která se nedávno vrátila ze Spojených arabských emirátů. Nový druh koronaviru způsobuje symptomy podobné nákaze virem SARS, jež se vyznačuje vážnými dýchacími obtížemi. Ve světě na něj dosud umřelo 18 lidí.
V laboratoři (ilustrační foto)

V laboratoři (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Francouzské úřady první případ takové nákazy v zemi vyšetřují. Pacienta umístili do karantény.

Koronaviry se šíří kapénkami

Nový druh koronaviru se objevil loni v září. Většina infikovaných cestovala do Kataru, Saúdské Arábie, Jordánska nebo Pákistánu, v březnu byl ohlášen případ 11. úmrtí v Mnichově, postiženou osobou byl muž ze Spojených arabských emirátů.

V Saúdské Arábii pět osob zemřelo ve východní oblasti Hasa. Ministerstvo tvrdí, že místní úřady podnikly náležitá opatření, aby zabránily šíření viru. Světová zdravotnická organizace nicméně zatím nemá dostatek informací o tom, jak se virus šíří a co je jeho zdrojem.

Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest (SARS). Šíří se kapénkami při kýchání. Při epidemii SARS v roce 2002 se nakazilo asi 8000 lidí a zhruba desetina z nich zemřela.

Autoři: ,