14. října 2009 11:36 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Vědci prokázali přenos rakoviny z matky na dítě

Novorozenec (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novorozenec (Ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

LONDÝN Vědci z Londýnské univerzity definitivně prokázali, že je možný přenos rakovinných buňek prostřednictvím placenty. Uvedl to deník The Guardian.

Britsko-japonský tým vědců z institutu pro výzkum rakoviny v Londýně potvrdil podezření, že matka s onkologickým onemocněním může nakazit své dítě.

V minulosti již vědci popsali 17 případů, kdy bylo důvodné podezření na přenos rakoviny z matky na dítě. Až do nedávna ale chyběly důkazy a nebylo ani jasné, jak by mělo k přenosu nemoci docházet.

Rozřešení přinesl až případ 28leté ženy z Japonska, která bez komplikací porodila holčičku, ale o měsíc později se u ní projevila akutní leukémie, které podlehla. U dítěte se objevila rakovina o 10 měsíců později. Ačkoliv šlo o jiný druh rakoviny, testy prokázaly, že došlo k přenosu z matky na dítě.

Přesto jeden z členů výzkumného týmu profesor Mel Greaves uklidňuje, že pravděpodobnost přenesení nemoci matkou na dítě je velice malá.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz