28. listopadu 2014 8:15 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Veletrh nabídne českým lékařům pět set pracovních míst v Německu

Lékaři (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Pět stovek volných míst v německých nemocnicích budou jejich manažeři v pátek a v sobotu nabízet českým lékařům a zdravotním sestrám na 6. mezinárodním JOB veletrhu lékařství a zdraví. Zastoupeno bude 31 zdravotnických zařízení s pobočkami na více než 120 místech po celé zemi.

Z Česka ročně odchází kvůli penězům i vzdělávání do ciziny na 500 lékařů, z nich 200 hned po absolvování medicíny. Největším lákadlem vedle vysokých platů jsou pro ně zejména lepší podmínky pro další vzdělávání i to, že dobrých příjmů dosáhnou s menším počtem služeb, takže jim zbývá více času na osobní život.

Absolventům více než sto tisíc

Na zkušenosti z práce v německých nemocnicích se zájemci mohou zeptat tří desítek lékařek a lékařů, kteří tam nyní pracují. Nemocnice lákají české lékaře a lékařky hlavně na atraktivní příjmy. Absolventům lékařských fakult slibují měsíčně přes 4 000 eur (přes 110 000 korun), odborným lékařům ve vedoucích pozicích podle odsloužených let až 8 300 eur (229 000 korun). K tomu se připočítávají další odměny za služby. Primáři dostanou individuální smlouvy s možností výdělku 13 000 eur (359.000 korun) a více.

ČTĚTE TAKÉ:

V českých nemocnicích si lékaři přijdou v průměru měsíčně na 61 000 korun, velká část příjmu je za služby. Současný systém postgraduálního vzdělávání v ČR nutí lékaře trávit roky vzděláváním ve fakultních nemocnicích, chybějí pak v regionech. Problémy jim to způsobuje i v osobním životě. Ministerstvo zdravotnictví chystá zákon o postgraduálním vzdělávání, který by měl problematický systém změnit k lepšímu.

Lidovky.cz, ČTK