Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vyhýbejte se vystrašeným kolegům, jinak vás nakazí

Zdraví

  10:51
DÜSSELDORF, Německo - Zkouškové období i letošní maturity už jsou alespoň pro většinu studentů pro tento rok minulostí, přesto asi neuškodí začít se připravovat na další zkoušení alespoň teoreticky.

Fobii si lze vytvořit prakticky na cokoli... foto: Shutterstock

Jednu radu studentům poskytl výzkum Bettiny Pauseové a jejích kolegů z univerzity v Düsseldorfu: vyhýbejte se svým vystrašeným kolegům.

Němečtí vědci totiž setřeli vzorek potu 49 studentů hodinu před státní zkouškou a pak během fyzické námahy. Oba vzorky pak předložili k posouzení nosům jiných studentů. Ti mezi nimi sice nebyli schopni určit žádný rozdíl, ovšem jejich mozky ano.

Pach potu studentů před zkouškou jim v mozku zvýšil aktivitu oblastí, které pomáhají se sociálním chováním, vnímáním cizích pocitů a empatií. Podle autorů výzkumu tedy vůně „ustrašeného“ potu může nevědomě vyvolat podobné pocity i v mozku příjemce signálu.

Není to zcela ojedinělý výsledek. Už dřívější studie ukázala, že pach potu parašutistů zvyšuje úzkost u osob, které si k němu přičichly. Tento podvědomý přenos strachu patrně umožňuje skupině rychleji prchnout před nebezpečím. Studenti si však útěkem nepomohou, a tak by se snad měli držet dále od podezřele se potících kolegů.
Témata: Düsseldorf