Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

WHO: Počet důkazů spojujících ziku s neurologickými nemocemi se zvyšuje

Zdraví

  14:10
ŽENEVA - Počet důkazů, které spojují virus zika s neurologickými onemocněními v podobě mikrocefalie a Guillain-Barrého syndromu, se zvyšuje. V pátek to prohlásil zástupce generální ředitelky Světové zdravotnické organizaci Bruce Aylward.

Glecion Fernando drží svého dva měsíce starého syna Guilherma, který se narodil s poruchou vzrůstu. foto: Reuters

V případě mikrocefalie je přerušen mozkový vývoj lidského plodu a Guillain-Barrého syndrom se projevuje obrnou svalstva.

Zika v El Salvadoru: Středověká hygiena - špinavá voda a odpadky na ulicích

„Od té doby, co byl v únoru kvůli ohrožení zdraví veřejnosti celosvětový stav nouze, nadále přibývají důkazy o možné spojitosti,“ řekl Aylward o podezřeních, že zika způsobuje neurologická postižení.

Světová zdravotnická organizace (WHO) dosud příčinnou souvislost oficiálně nepotvrdila, ale například Brazílie, která se s nákazou ziky potýká, případy mikrocefalie s virovou nákazou oficiálně spojuje.

Neexistuje lék ani očkování

Proti viru neexistuje žádný lék ani vakcína, několik nadějných očkovacích preparátů se ale vyvíjí. WHO ale nepředpokládá velké klinické testy dříve než za rok a půl.

WHO na začátku února vyhlásila kvůli viru zika celosvětový stav nouze. Toto mimořádné opatření například umožňuje vyzvat státy bez případů nákazy, aby podnikly taková opatření, která by šíření viru zabránila. Nouzový mechanismus je mezinárodně závazný a je nástrojem nejen boje proti nemoci, ale i prevence a kontroly šíření nákazy.