Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zahalení muslimkám nevadí, i tak propadly plastickým operacím

Ženy v Saúdské Arábii propadly plastickým operacím | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženy v Saúdské Arábii propadly plastickým operacím | foto: ČTK

RIJÁD Odporují islámu plastické operace nosu? Chemický peeling? A co prsní implantáty? Jedním z duchovních, kteří znají odpovědi na tyto otázky, je šajch Muhammad Nudžajmí, a tak k němu proudí zástupy saúdskoarabských žen, jež potřebují poradit, než půjdou pod nůž kosmetického chirurga. V království, kde se ženy zahalují od hlavy k patě, výsledky operací příliš často denní světlo nespatří, kosmetická chirurgie ale přesto v Saúdské Arábii vzkvétá.

Náboženství se v Saúdské Arábii dotýká každého aspektu života, včetně plastických operací. Šajch Nudžajmí poskytuje své rady na základě závěrů, k nimž dospěli před třemi lety na své schůzce v Rijádu duchovní s plastickými chirurgy při debatě o tom, zda se kosmetické zásahy protiví islámskému principu zakazujícímu zahrávat si s božím stvořením.

Verdikt zněl, že je povoleno zvětšovat neobvykle malá prsa, napravovat nedostatky, které přinášejí příslušné osobě zármutek, či dávat do pořádku škody zaviněné nehodou. Podstupovat

Po plášti nosíme oblečení známých návrhářů

Saúdské Arabky přitom nevidí nic zvláštního na tom, že výtvory plastických chirurgů zůstanou skryty pod dlouhými plášti a závoji. Svobodná osmadvacetiletá Saúdská Arabka Sarah upozornila v rozhovoru na fakt, že ženy pod svými zahalujícími plášti nosí oblečení předních světových módních návrhářů a účesy v souladu s poslední módou, které pak staví na odiv na setkáních s přítelkyněmi, před manželem či při výletech do zahraničí.

"Máme spoustu soukromých příležitostí a také cestujeme," vysvětlila Sarah. Sama prý zvažuje 22 plastických operací, mezi nimi zpevnění prsou a hýždí či zvednutí svěšených koutků úst.

nebezpečné procedury nebo nechat si měnit tvar "dokonalého nosu" jen proto, aby se podobal nosu nějaké herečky či zpěvačky, je však zakázáno.

"Volá mi spousta žen s dotazy ohledně kosmetických zásahů. Vysvětlení, kterého se nám dostalo od lékařů, mi pomáhá udílet rady," řekl Nudžajmí agentuře AP.

V mnoha ulicích saúdskoarabské metropole Rijádu v posledních letech vyrostla centra plastické chirurgie se zářivými fasádami. Jejich reklamy na prvních stránkách novin slibují laserová ošetření, vlasové implantáty i liposukci.

Před deseti lety byla podobná centra v zemi skutečnou raritou, dnes již jejich počet dosáhl 35, upozornil kožní specialista Ahmad Utajbí v listu Al-Haját. Podle nedávné studie, citované Utajbím, jsou u žen
nejpopulárnější liposukce, zvětšování prsou a operace nosu, zatímco muži nejvíce žádají vlasové implantáty.


Saúdskoarabský lékař: Nevypadají pak přirozeně
Saúdskoarabský lékař Ajmán Šajch, který strávil téměř 14 let ve Spojených státech, převážně na Harvardu, potvrzuje, že poptávka po plastických operacích v Saúdské Arábii roste v souladu s rostoucím globálním zájmem.

Arabský svět je ale podle něj specifický tím, že zákaznice mají tendenci žádat takové změny, po nichž jejich obličej přestává vypadat přirozeně.

Předlohou bývají hvězdy zábavního průmyslu, jejichž plné rty, vymodelovaný štíhlý pas a bujné poprsí jsou k vidění na televizních obrazovkách v každé arabské zemi.

Saúdskoarabského fejetonistu Abdú Chala vedl překotný rozvoj plastické chirurgie v zemi k napsání článku "Nechceme, abyste vypadaly jako Popelka". "Ženská touha po plastických operacích je posedlostí pramenící z ženské nejistoty a upevňuje názor, že žena je dobrá jen do postele," podotkl Chal.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?