Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Zakázat mládeži filmy s kuřáky? Prý je ovlivňují

Zdraví

  7:00
Britové diskutují o tom, zda by mládež do 18 let neměla mít zakázané filmy, jejichž hrdinové kouří. Podle jedné ze studií zveřejněné v časopisu Thorax mladí lidé začnou kouřit tím pravděpodobněji, čím víc filmů s kuřáky zhlédnou.
Kuřák - ilustrační foto

Kuřák - ilustrační foto foto: Shutterstock

Vědci z univerzity v Bristolu se ptali 5000 patnáctiletých osob asi na padesát filmů z let 2001 až 2005, které se řadily k 360 oblíbeným. Patří k nim například Spider-Man, snímky o Bridget Jonesové nebo Matrix.

Šance na to, že diváci také zkusí cigaretu, stoupla u těch, kteří viděli mnoho filmů s herci s cigaretou v ruce, až na 73 procent a že se stanou kuřáky na 50 procent. Po odečtení vlivu rodičů-kuřáků nebo přátel-kuřáků, zůstává pravděpodobnost toho, že diváci "kuřáckých filmu" sami sáhnou po cigaretě, na 32 procentech.

Anketa

Zakázali byste mládeži do 18 let filmy s kuřáky?

Ano, určitě je to ovlivní 179
Ne, filmy nemají na kouření vliv 108

V Británii je mládeži přístupná víc než polovina z filmů s hrdiny holdujícími cigaretám. Středisko pro kontrolu návyku na nikotin proto požádalo úřad, který o vhodnosti filmů rozhoduje, aby změnil kritéria.

Nyní platí, že všem divákům jsou určeny filmy, v nichž nejsou scény zobrazující nebezpečné chování, které by mládež mohla kopírovat. Řadí se k tomu braní drog a násilí, ale nikoli kouření.

Autoři: ,

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...