Lidovky.cz: Jaké typy žloutenky se v Česku vyskytují?
Máme čtyři základní viry hepatitidy (A, B, C, D), tedy viry způsobující záněty jater, lidově řečeno žloutenky. Žloutenka samozřejmě není úplně přiléhavý název, protože zdaleka ne každý z hepatitidou musí mít žluté oční bělmo a kůži, například u hepatitidy C je naopak typické, že pacienti dlouho nemají žádné potíže. Hepatitida A je, lidově řečeno, „nemoc špinavých rukou“, šíří se špatnou hygienou v ohniscích a způsobuje lokální epidemie.
V českých reáliích je přenos vázaný na oblasti s horšími socioekonomickými podmínkami, především na vyloučené lokality, kde bývají horší hygienické standardy. Není to ale nemoc typicky přenášená pohlavním stykem.
Lidovky.cz: Na rozdíl od hepatitidy B?
Přesně tak. Virus hepatitidy B se přenáší pohlavním stykem. Podobně jako hepatitida A mívá takové vyloženě „žloutenkové“ projevy, člověku je špatně, má bolesti břicha a kůže i sliznice mívají žlutou barvu.
Následky ale mohou být vážnější, v pěti až sedmi procentech případů může dojít k vážnému poškození jater, když nemoc přejde do chronického stadia.
V Česku se naštěstí hepatitida B vyskytuje čím dál méně, a to díky povinnému očkování dětí: ročníky 89 a mladší už byly povinně očkovány v dětství, takže už se nemohou nakazit. Nyní se hepatitida B vyskytuje prakticky jen u lidí narozených před rokem 89, kteří se nakazí pohlavním stykem, a jsou to pouze desítky případů ročně.
Lidovky.cz: Jak probíhá léčba u typu B?