Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zelený zákal nepoznáte podle toho, že se vám zhorší zrak. Poškození je nevratné, varuje oční lékařka

Zdraví

  5:00
Premium
Oči mají minimum odpočinku, málokdo je šetří. O vážném zeleném zákalu mnozí netuší. „Zhoršené vidění v tomto případě už signalizuje, že poškození oka je nevratné,“ říká MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.

Prodleva operací očí může negativně ovlivnit i proces hojení. (19. březen 2021) foto: iDNES.cz

Lidovky.cz: U monitorů, televize, mobilů tráví lidé denně víc a víc času. Je toto příčina zrakových komplikací celé populace?
Nebyli jsme „vyvinuti“ na práci s počítačem, ale na běhání v lese a sbírání borůvek. Ač sledování televize nebo práce na počítači kvalitu zraku nezhoršuje přímo, při dlouhodobém pohledu na monitor či displej hrozí svědění očí, rozmazané vidění, suché oči, akomodační křeč s vývojem akomodační krátkozrakosti. Navíc může záře vést k únavě očních svalů.

Lidovky.cz: Za jak dlouho se ten trend projevuje?
Často jsme ho pozorovali v době karantény. Řada lidí na home office cítila jmenované projevy jako důsledek tělu nepřirozenému dlouhodobému sezení u PC, televize; člověk nepřetržitě ostří nablízko a chybí střídání pohledových vzdáleností.

Předplatné nyní 3 měsíce jen za 1 Kč
Akční nabídka první 3 měsíce za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků. *Platí jen pro nové uživatele.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.
Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat