Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zelený zákal vede ke slepotě. Odhalte ho včas

Vyšetření očí - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetření očí - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Zelený zákal je jednou z nejčastějších příčin slepoty na světě. Způsobuje ho zvýšený nitrooční tlak, který poškodí oční nerv. Po čtyřicítce mají zvýšený nitrooční tlak dvě procenta lidí, po padesátce osm procent.

Odborníci radí po dovršení 45 let pravidelné měření nitroočního tlaku. Glaukom se nedá vyléčit, ale při včasné léčbě se jeho rozvoj zastaví a člověk o zrak nepřijde.

Počty nemocných stoupají

Počty lidí s glaukomem podle statistiků rostou. Před deseti lety se s ním v ČR léčilo 195.000 lidí, před pěti 277.000, do čtyř let se očekává nárůst na 299.000 pacientů. K nárůstu odhalených případů přispívají i nové přístroje, které jsou schopny určit i dosud sporné případy glaukomu.

Glaukom většinou postihuje lidi starší 65 let, častěji ženy. Více jsou ohroženi diabetici a ti, v jejichž rodině se zelený zákal vyskytl. Více hrozí také lidem s nízkým krevním tlakem. Zvýšené riziko mají silně krátkozrací lidé, částečně ale i lidé dalekozrací. Poranění oka může způsobit v oku změny, které později způsobí rozvoj zeleného zákalu.

Po čtyřicítce? Jednou ročně na prohlídku


"Doporučený interval prohlídek je jednou za dva roky do 45 let věku, pak jednou za rok, pokud člověk má nějaký z rizikových faktorů. Ostatní by měli vyšetření zraku podstoupit jednou za čtyři roky do 45 let věku a jednou za dva roky po dovršení 45 let," radí server www.zelenyzakal.cz.

Podle primářky brněnské oční kliniky Věry Kalandrové by ale měl absolvovat jednou ročně preventivní vyšetření zraku každý člověk po čtyřicítce, zvlášť když se glaukom vyskytl v rodině.

Zelený zákal se liší od pouhého zvýšení nitroočního tlaku, kdy tlak není tak velký, aby poškodil oční nerv. Označení zelený zákal je mírně zavádějící, podstatou není zakalení čočky, ale zvyšování nitroočního tlaku," upozornila lékařka pražské oční kliniky Lucie Valešová.

Prevence neexistuje


Spolehlivá prevence podle ní není. Dodržování zásad zdravého životního stylu riziko onemocnění snižuje. Nemoc se dlouho nijak neprojevuje, až v pokročilém stadiu výrazně omezuje vidění. Ve vzácných případech se může objevit zelený zákal náhle jako záchvat.

Postižený má kruté bolesti oka, které vystřelují do celého těla, postižený zvrací a vidí jako v mlze nebo vůbec, má zarudlé oči a oční víčka.

Glaukom se léčí speciálními očními kapkami, které nitrooční tlak snižují. Pokud nepomohou, je nutná operace. Marihuana, o níž se mluví jako o léku na tuto obtíž, podle obou lékařek nepomáhá. Současné moderní léky jsou podle nich mnohem účinnější a navíc nemají nežádoucí účinky drog.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...