Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Hormony chrání cévy. České ženy se dožívají o pět let více než muži

Zdraví

  6:55
Dlouhověkost žen souvisí především s hormonálními faktory a s genetickými předpoklady. „Estrogeny chrání ženy před řadou interních chorob, zejména před kardiovaskulárními chorobami,“ říká doktor Milan Čech, primář interního oddělení Nemocnice Na Homolce v Praze.
Žena u lékaře - ilustrační foto

Žena u lékaře - ilustrační foto foto: Shutterstock

V současné době probíhá například zajímavý výzkum, který se zabývá tím, zda je srdce ženy zdravější a odolnější než srdce muže. Kromě kardiologů a kardiochirurgů se na něm podílejí i patologové. „Prozatím se zdá, že ženské srdce je odolnější například vůči ischemii,“ říká přednosta Kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny profesor Jan Pirk.

U mužů se daleko dříve objevují aterosklerotické změny na cévách, v mladším věku je také postihují infarkty a cévní mozkové příhody. Obzvlášť velké riziko pak hrozí kuřákům. Ženské pohlavní hormony mají ovšem zároveň podíl i na rozvoji obezity, respektive na odlišném ukládání tuků v těle ženy.

Pár kil navíc nemusí škodit

Ne vždycky musí být nějaká ta kila navíc u starších pacientů na škodu. Vážnější nemoc mívá totiž podle slov doktora Čecha u extrémně hubených lidí často vážnější průběh než u pacientů s lehčí nadváhou. Po menopauze, kdy dochází k výraznému úbytku ženských pohlavních hormonů, se však u žen zvyšují rizika některých onemocnění.

Nemoci žen a mužů

  • Ženy se v Česku dožívají v průměru 80 až 81 let, muži zhruba o 4 až 5 let méně
  • Kouří asi třetina českých mužů a čtvrtina žen
  • Počet lidí trpících Alzheimerovou demencí se v České republice odhaduje na 143 tisíc. Z tohoto počtu jsou přitom více než dvě třetiny ženského pohlaví. Mužů trpících demencí je ve všech věkových skupinách odhadováno 45,5 tisíce, žen pak 97,7 tisíce.
  • Kardiovaskulární choroby jsou v rozvinutých zemích hlavní příčinou úmrtí u mužů ve věku nad 45 let a u žen nad 65 let věku. Na tyto choroby v ČR připadá více než 50%úmrtí, úmrtnost na kardiovaskulární choroby je v ČR zhruba 600 úmrtí na 100 000 obyvatel ročně.
  • Výskyt ischemické choroby srdeční stoupá s věkem, ve středním věku je častější u mužů, ve vyšším věku roste výskyt rychleji u žen a nad 70 let věku se výskyt u obou pohlaví vyrovnává.
  • Muži kuřáci jsou rozvojem předčasných kardiovaskulárních chorob ohroženi ještě více než ženy kuřačky

„Mnohem více ohrožené jsou především cévy a srdce, které byly až do menopauzy pod ochranou estrogenů,“ uvádí doktor Borek Sehnal, primář Gynekologickoporodnické kliniky Nemocnice Na Bulovce. „Ženy mají tedy v mladším věku méně infarktů než muži, ale po přechodu je rychle dohánějí.“

Ženské pohlavní hormony navíc ovlivňují také metabolismus vápníku, s jejich úbytkem proto narůstá také nebezpečí osteoporózy neboli řídnutí kostí. Jednu dobu se hovořilo i o zvyšujícím se nebezpečí vzniku Alzheimerovy demence, ale tyto domněnky se zatím nepotvrdily.

O tom, jak zmíněná rizika snížit anebo jim zcela zabránit, se v poslední době hodně diskutuje. Poměrně dlouho odborníci doporučovali nahrazovat úbytek estrogenů u žen po přechodu umělými hormony. Dvě velké studie však tuto teorii v posledních 10 letech poněkud zpochybnily. Vyplynulo z nich totiž, že jednoznačný benefit má podávání umělých hormonů u žen těsně po menopauze, tedy mezi 50. a 60. rokem života.

Pokud je ovšem lékař naordinuje pokročilejším šedesátnicím, pak se mohou objevit i některé nežádoucí účinky. Nevýhodou obou studií bylo ovšem to, že se jich účastnily převážně starší ženy ve věku 60 až 70 let. Proto jejich výsledky někteří odborníci stále zpochybňují.

S umělými hormony opatrně

O možných rizicích spojených s umělými hormony se dodnes vedou diskuse. „Estrogeny mohou negativně působit na děložní sliznici, kterou nejvýrazněji ovlivňují, proto se také ženám, které mají dělohu, doporučuje kombinovaná léčba estrogeny a gestageny,“ zmíní se doktor Borek Sehnal. „Zatímco těm, které ji nemají, bývá předepisována pouze estrogenová terapie.“

Podle posledních výzkumů tato léčba lehce snižuje riziko karcinomu prsu, zatímco kombinovaná terapie je naopak mírně zvyšuje. Míra rizika je u těchto žen asi 1,4krát větší než u těch, které hormonální substituci neberou. Zatímco například obezita je zvyšuje až čtyřnásobně, záleží ovšem také na řadě dalších faktorů.

Vždy je proto zapotřebí individuálně zvážit u konkrétní pacientky všechny klady a zápory. Jednoznačným přínosem bývá hormonální substituce u žen, u nichž bylo třeba v důsledku odstranění dělohy vyvolat takzvaný umělý přechod. Zmíněný zákrok bývá proto téměř vždy indikací pro její nasazení. Pokud je ovšem pacientce, která prodělala hysterektomii, neboli odstranění dělohy, přes 60 let, před tím žádné hormony nebrala a nemá subjektivní potíže, pak nebývá vždy nutné jí hormonální substituci předepisovat.

Jestliže chtějí navíc ženy snížit rizika, která jim hrozí po klimakteriu, pak by měly také samy dodržovat určité zásady. „Především jde o správnou životosprávu, dostatečný pohyb a přísun vápníku – ať už v mléčných výrobcích nebo ve formě tablet,“ říká doktor Sehnal. Podle jeho slov bývá nebezpečná nejen obezita, ale také přílišná hubenost, která patří k rizikovým faktorům osteoporózy.

S tím, jak se v posledních desetiletích zvyšuje průměrný věk lidí, roste i pravděpodobnost onemocnění chorobami, kterých jsme se dříve nestihli dožít. „Alzheimerova demence je u žen poněkud častější, ale ženy žijí déle, a tak se,svého‘ Alzheimera spíše dožijí,“ uvádí jeden z takových případů docentka Iva Holmerová, ředitelka Gerontologického centra v Praze 8.
Do budoucna se proto bude muset medicína čímdál tím více a častěji vypořádávat s onemocněními stále starších pacientů. Chceme-li se proto dožít vyššího věku v dobré kondici, pak bychom podle slov doktora Čecha měli klást co největší důraz na prevenci.

Autor: