Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Ženy dbají více než muži o své zdraví i chrup, chodí víc k lékaři

Lékaři - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Ženy dbají více než muži o své zdraví i o svůj chrup - navštěvují častěji a do vyššího věku praktického i odborného lékaře a zubaře. Platí to i pro návštěvy homeopata, akupunkturisty či maséra. S věkem počty návštěv stoupají, výjimkou jsou zubaři, kde s věkem návštěv ubývá. Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) hodnotil rok 2008, odpovídalo 940 mužů a 1015 žen.

Oproti šetření z roku 2002 počty návštěv mírně klesly, statistici to přikládají regulačním poplatkům. Největší rozdíl mezi muži a ženami bylo loni u návštěv specialisty - ženy ho navštívily 2,5 krát častěji než muži, praktika a zubaře 1,5 krát.

Nejhojněji navštěvují lidé praktika - loni u něj bylo 67 procent mužů a 76 procent žen. Starší muži k němu chodí 3,5 častěji než muži mladší, ženy 2,5 krát. Proti roku 2002 počty návštěv klesly.

Lékaře specialistu loni navštívilo 45 procent mužů a 66 procent žen, většinou lidí do 44 let. Zatímco muži chodí ke specialistovi více až po 44. roce věku, je u žen rozložení návštěv podle věku rovnoměrné. Přispívá k tomu pravidelné sledování u gynekologa.

K zubařovi chodí lidé častěji

Zubaře loni navštívilo 65 procent mužů a 72 procent žen. Lidé mladší 44 let chodili k zubaři dvakrát častěji než lidé starší. Oproti roku 2002 se podíl návštěv u zubaře během roku významně zvýšil - tehdy to bylo 57 procent mužů a 60 procent žen.

Pracoviště alternativní medicíny navštívilo loni alespoň jednou 3,6 procenta mužů a 5,9 procenta žen. Návštěvu nelékaře, jako jsou rehabilitační pracovníci, dietní sestry, logopedi, maséři či psychologové, uvedlo 35 procent mužů a 46 procent žen.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...