Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ženy dbají více než muži o své zdraví i chrup, chodí víc k lékaři

Zdraví

  14:18
PRAHA - Ženy dbají více než muži o své zdraví i o svůj chrup - navštěvují častěji a do vyššího věku praktického i odborného lékaře a zubaře. Platí to i pro návštěvy homeopata, akupunkturisty či maséra. S věkem počty návštěv stoupají, výjimkou jsou zubaři, kde s věkem návštěv ubývá. Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) hodnotil rok 2008, odpovídalo 940 mužů a 1015 žen.
Lékaři - ilustrační foto

Lékaři - ilustrační foto foto: Shutterstock

Oproti šetření z roku 2002 počty návštěv mírně klesly, statistici to přikládají regulačním poplatkům. Největší rozdíl mezi muži a ženami bylo loni u návštěv specialisty - ženy ho navštívily 2,5 krát častěji než muži, praktika a zubaře 1,5 krát.

Nejhojněji navštěvují lidé praktika - loni u něj bylo 67 procent mužů a 76 procent žen. Starší muži k němu chodí 3,5 častěji než muži mladší, ženy 2,5 krát. Proti roku 2002 počty návštěv klesly.

Lékaře specialistu loni navštívilo 45 procent mužů a 66 procent žen, většinou lidí do 44 let. Zatímco muži chodí ke specialistovi více až po 44. roce věku, je u žen rozložení návštěv podle věku rovnoměrné. Přispívá k tomu pravidelné sledování u gynekologa.

K zubařovi chodí lidé častěji

Zubaře loni navštívilo 65 procent mužů a 72 procent žen. Lidé mladší 44 let chodili k zubaři dvakrát častěji než lidé starší. Oproti roku 2002 se podíl návštěv u zubaře během roku významně zvýšil - tehdy to bylo 57 procent mužů a 60 procent žen.

Pracoviště alternativní medicíny navštívilo loni alespoň jednou 3,6 procenta mužů a 5,9 procenta žen. Návštěvu nelékaře, jako jsou rehabilitační pracovníci, dietní sestry, logopedi, maséři či psychologové, uvedlo 35 procent mužů a 46 procent žen.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat