Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zuby jsou vizitkou. Jak pečovat o úsměv?

Zdraví

  8:00
Zuby jsou vaší vizitkou. Pokud chcete mít dokonalý chrup, preventivní prohlídky a návštěva ústní hygienistky by měly být samozřejmostí.
Zubař (ilustrační foto)

Zubař (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Úsměv umí na první pohled přitáhnout pozornost. Ne každý ale má krásný chrup. Naštěstí i nedokonalý chrup se dá vylepšit. Navíc mnoha nepříjemnostem se dá předcházet. Stačí dvakrát ročně absolvovat preventivní stomatologickou prohlídku. Provádí ji každý stomatolog a je plně hrazená ze zdravotního pojištění. "Součástí preventivních stomatologických prohlídek je vyšetření stavu chrupu a parodontu a onkologická preventivní prohlídka sliznic a měkkých tkání dutiny ústní. Na vyšetření navazuje stanovení léčebného plánu," vysvětluje MUDr. Hana Poskerová ze Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Součástí preventivní péče je také nácvik a kontrola zubní hygieny a také odstranění zubního kamene.

Tip

Na serveru Raketa.cz najdete denně nejnovější nabídky na péči o zuby, včetně slev na dentální hygienu nebo šetrné bělení zubů.

Pokud ale chcete mít naprostou jistotu, že jsou vaše zuby v pořádku, uvažujte o podrobnější prohlídce na některé ze specializovaných stomatologických klinik. Za péči si sice musíte připlatit, ale investujete do svého vlastního zdraví. Součástí takové prohlídky je nejen klinické vyšetření zubů, ale také vyšetření rentgenologické. "Preventivní prohlídka bez rentgenových snímků nemá valný význam, protože bez nich je zubař takřka slepý," je přesvědčený MUDr. Jan Špiller, stomatolog a implantolog z Kliniky a Institutu estetické medicíny Asklepion. RTG snímek má význam i u zcela bezzubé čelisti a implantátů. Na podrobné zubní prohlídce spolupracuje také dentální hygienistka, která kontroluje nejen techniku čištění zubů, ale také používání mezizubních kartáčků.

Kdo pozdě chodí…
Možná si říkáte, že když vás nic nebolí, nemá ani smysl zubaře navštěvovat. Opak je ale pravdou. "Pokud člověk neabsolvuje preventivní stomatologické prohlídky, není možné zubní kaz, postižení parodontu a sliznic dutiny ústní diagnostikovat. Onemocnění tedy není léčeno hned na svém začátku, v době, kdy je léčba ještě relativně jednoduchá," vysvětluje MUDr. Poskerová. "Bez léčby dochází postupně k rozvoji onemocnění s klinickými příznaky, které mohou být velmi bolestivé a nepříjemné," dodává. Při rozsáhlém postižení zubních tkání a dásní je často jediným možným řešením odstranění zubu. Pokud se neléčí onemocnění sliznic dutiny ústní, může dojít k vážnému rozvoji slizničních lézí a dokonce k jejich proměně ve zhoubný nádor. Proto preventivní stomatologické prohlídky rozhodně nezanedbávejte.

Preventivní prohlídka je navíc dobrou příležitostí k tomu řešit také estetiku. Vzhled zubů je velmi důležitý a naštěstí je možné jej vylepšit. "Přirozeně krásného úsměvu nejsnáze dosáhneme správnou a dostatečnou péčí o zuby. Platí totiž, že očištěný zub se nemůže zkazit," popisuje stomatolog. Prvním krokem ke zlepšení vzhledu zubů je jejich bělení. Je možné ho provádět doma nebo v lékařské ordinaci. Záleží na vašich osobních preferencích. Před samotným bělením by ale zuby měly být profesionálně vyčištěné. Je ale nevhodné je provádět během těhotenství.

Nejrychlejším způsobem, jak srovnat drobné poruchy postavení zubů, jsou fasety. Vyrábí se buď z kompozitních pryskyřic, nebo z keramiky. Pomocí faset lze upravit nejen pozici zubu, ale i délku a barvu upravovaných zubů. To je zásadní zejména ve vyšším věku, kdy se chrup přirozeně zkracuje a fasety mohou opticky klientovi ubrat až deset a více let věku.

Za zub implantát
Ztrátu zubu nebo více zubů v jedné řadě je možné nahradit implantáty, které vypadají stejně jako přírodní. Umístění implantátu spočívá nejprve v ukotvení titanového šroubu do čelistní kosti a po zahojení následuje nasazení korunky. Po zahojení výsledný zub vypadá a funguje zcela jako vlastní. Aplikace implantátů není omezená věkem a úspěšnost zákroků se uvádí mezi 96 až 97%. O nové zuby je ale nutné se starat stejně jako o vlastní přírodní, tedy udržovat je čisté a bez zubního plaku. Vhodná je i pravidelná péče dentální hygienistky. "Před rovnáním a jakýmkoliv estetickým dotvářením zubů musí být chrup správně ošetřen. Je nutné odstranit všechny kazy, případně vyměnit nevyhovující výplně, vyléčit možný zánět dásně či parodontitidu," upozorňuje MUDr. Špiller.

Autoři:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat